Koszyk
Wilgotno i niekomfortowo

Wilgotno i niekomfortowo

| Autor: Ewa Rycerz

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są przyczyny nadpotliwości?

• Jaką zalecić pielęgnację domową?

• Jak może pomóc podolog?

Nadpotliwość stóp – Pacjenci gabinetów podologicznych często borykają się z nadpotliwością. Jest to dolegliwość znacząco wpływająca na komfort życia. Specjaliści podolodzy mogą poinstruować swoich bywalców, jak walczyć z nadpotliwością domowymi sposobami oraz zaproponować profesjonalne metody terapii.

Aby zrozumieć i dobrać właściwie metody walki z tą dolegliwością, wyjaśnijmy pokrótce, czym właściwie jest nadpotliwość i na czym polega. W skórze znajdują się gruczoły potowe, których najważniejszym zadaniem jest regulacja temperatury naszego ciała. Jednym z zaburzeń w pracy gruczołów ekrynowych jest nadmierne wydzielanie potu, nazywane potocznie nadpotliwością. Niekontrolowana nadpotliwość może prowadzić do niebezpiecznych infekcji i stanów zapalnych skóry. Wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów i wirusów, czemu towarzyszy często nieprzyjemny zapach, który jest jednym z podstawowych sygnałów ostrzegawczych.

Źródło problemu

Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości jest ustalenie jej przyczyny i, o ile jest to możliwe, jej eliminacja. W prawidłowej diagnozie możemy pomóc my, czyli podolodzy, a w razie potrzeby skierujemy naszych klientów do lekarza specjalisty, który będzie mógł wykonać zabiegi medyczne lub przepisać odpowiednio dobrane leki.

Omówmy więc metody walki z nadpotliwością zaczynając od tych najprostszych, których stosowanie możemy polecić do wykonywania w domu, po zabiegi medyczne.

Zalecane często na nadpotliwość antyperspiranty zawierają składniki aktywne, tj. sól glinu czy aluminium. Ich działanie polega na zamknięciu ujścia gruczołów, mechanicznie ograniczając wydzielanie wilgoci.

Zabiegi domowe

Co pacjent może zrobić sam, aby zapobiegać nadmiernemu poceniu stóp? Przede wszystkim nosić przewiewne obuwie i skarpety, wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów. Zwrócić uwagę na dietę. Schorzenia, takie jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca, są jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy gruczołów potowych. Należy unikać potraw ostrych i tłustych, a także ograniczyć spożycie alkoholu i innych używek, takich jak tytoń. Zaleca się codzienne wykonywanie kąpieli w wodzie z dodatkiem składników o działaniu antyseptycznym i ograniczającym potliwość. Doskonale sprawdzi się sól lub zioła, takie jak: rumianek, szałwia, kora dębu lub brzoza. Wykonując kąpiele wodne zaleca się szybkie zmiany temperatury poprzez przenoszenie stóp z bardzo ciepłej do bardzo zimnej wody co około jedną minutę. Obkurczają one naczynia krwionośne i regulują pracę gruczołów potowych.

Zalecane często na nadpotliwość antyperspiranty zawierają składniki aktywne, tj. sól glinu czy aluminium. Ich działanie polega na zamknięciu ujścia gruczołów, mechanicznie ograniczając wydzielanie wilgoci. Jest to bardzo efektywne, ma jednak liczne skutki uboczne. Długofalowe ich stosowanie może podrażniać skórę, a nawet degradować włókna nerwowe i wpływać na podziały komórkowe.

U specjalisty

W salonach pedikiuru lub gabinetach podologicznych zaleca się rozpoczęcie zabiegów na stopach z nadpotliwością od krótkiej kąpieli z dodatkiem soli. Specjalista powinien dobrać właściwe preparaty. Do pielęgnacji domowej wskazane jest stosowanie preparatów zawierających składniki takie, jak: klotrimazol, mikrosrebro, sinodor czy mentol. Mają one działanie zapobiegające namnażaniu się bakterii oraz przeciwgrzybicze, redukują też przykry zapach, działają kojąco, nadając jednocześnie uczucie świeżości. W przypadkach bardzo utrudniających codzienne funkcjonowanie możemy sięgnąć po metody medyczne, tj. obstrzykiwanie toksyną botulinową czy po jonoforezę. Wstrzyknięcie botoksu jest zabiegiem o wysokiej efektywności (lecz jest dość bolesne), a jego trwałość to około sześciu miesięcy. Jonoforeza zaś polega na kontrolowanym rażeniu prądem skóry stóp, co wpływa na pracę gruczołów potowych. Aby osiągnąć zadowalające efekty zaleca się wykonanie około 10‒15 takich zabiegów. Trwałość osiągniętych efektów to około 6‒9 miesięcy.

Ewa Rycerz

Coach i instruktor marki PHARM FOOT i Victoria Vynn. Autorka programów szkoleniowych, materiałów edukacyjnych oraz filmów instruktażowych. Wykładowca na polskich i zagranicznych prelekcjach, pokazach, a także targach branżowych. Współzałożycielka centrum szkoleniowego w Krakowie – Krakowska Akademia Kosmetyczna.

www.pharmfoot.comwww.kak.edu.pl