Nanotechnologia w stosowaniu retinolu
Z tego artykułu dowiesz się:
- o skutkach ubocznych w stosowaniu retinolu,
- nowych regulacjach UE dotyczących stosowania retinolu,
- o zastosowaniu nanonośników w preparatach z retinolem.
Czy nanotechnologia jest rozwiązaniem na ograniczenia Unii Europejskiej w stosowaniu wysokich stężeń retinolu? Retinol to jeden z najbardziej cenionych składników w kosmetyce, ze względu na swoje właściwości wspierające działania przeciwtrądzikowe, przeciwstarzeniowe i szeroki zakres możliwości poprawy wyglądu skóry. Jego skuteczność jest dobrze udokumentowana, dlatego chętnie stosuje się go w produktach do pielęgnacji skóry. Ta pochodna witaminy A to także jedna z najlepiej przebadanych przez naukowców substancji.
Właśnie dlatego, pomimo tak doskonałych właściwości, profesjonaliści zwracają uwagę na potencjalne działania niepożądane przy wysokich stężeniach retinolu, takie jak podrażnienia, zaczerwienienia i łuszczenie skóry.
Skutki uboczne
Nawet jeżeli nie dojdzie do widocznych reakcji ubocznych, to zbyt długie lub zanadto intensywne stosowanie produktów z retinolem lub jego pochodnymi może prowadzić do zaburzenia integralności bariery naskórkowej i płaszcza wodno-lipidowego. Z całym więc bagażem korzyści, jaki możemy zyskać poprzez stosowanie retinolu w przypadku wielu dermatoz, jesteśmy także narażeni na skutki uboczne. Reakcje na miejscowo stosowane retinoidy są na ogół zależne od dawki i objawiają się jako „retinoidowe zapalenie skóry” lub jej podrażnienie w miejscu
Pozostało 79% tekstu do przeczytania