Koszyk

ABC makijażu permanentnego cz.1

| Autor: Agnieszka Mikołajczuk
Z tego artykułu dowiesz się:
• Czy tabletki przeciwbólowe pomagają jako znieczulenie podczas mikropigmentacji?
• Jakie błędy najczęściej popełniają linergistki?
• Czy warto ustalać ceny na niskim pułapie?
 
 
Przewodnik dla profesjonalisty (cz. 1) Mikropigmentacja to niezwykle trudna i skomplikowana dziedzina, wymagająca kompleksowej wiedzy i ciągłego dokształcania się. Agnieszka Mikołajczuk stworzyła dla Was ciekawe zestawienie istotnych aspektów dotyczących profesjonalnego zabiegu. Oto pierwsza część.
 
A jak Asymetria twarzy 
Asymetria twarzy jest sporym utrudnieniem pracy linergistki. Oprócz klasycznych pomiarów przy rysunkach lub instynktownego stworzenia projektu (szczególnie brwi) trzeba wziąć pod uwagę wszelkie różnice w obu połówkach twarzy. Jeśli rysujemy, gdy klientka znajduje się w pozycji leżącej, możemy być prawie pewne, że w pozycji siedzącej poprawki będą konieczne. Nawet mistrzowie mikropigmentacji podczas pokazów makijażu permanentnego czasami popełniają tu błąd.  .

Dochodzą do tego modyfikacje twarzy oraz silna mimika, która bardzo utrudnia pracę. Przy małym doświadczeniu to potrafi zniechęcić. Czasem zdarza mi się pracować na tzw. pająka, czyli układać palce bardzo delikatnie i dość sztywno na twarzy, bo w skórze jest tak dużo materiału, że boję się na niej opierać. Co ciekawe, osoby tak ekstremalnie odmienione (interwencjami chirurgicznymi czy medycyny estetycznej) często zaznaczają, że proszą o bardzo naturalny makijaż, pasujący do ich „naturalnego” wyglądu. Ale nawet klientki, których twarz „nie widziała skalpela”, także mogą mieć wyraźne asymetrie twarzy. Większość z nas w mniejszym lub większym stopniu jest „niesymetryczna”. Pamiętajmy o tym, tworząc projekt i rysunek wstępny do makijażu permanentnego. Starajmy się dążyć do naturalnego wyrównania dysproporcji. 

.

B jak Bolesny czy nie?
 Każdy ma swój próg odczuwania bólu. Dojrzałe osoby zazwyczaj wytrzymują więcej niż młode pokolenie, które uważa, że na wszystko jest jakaś pigułka. Oczywiście nieco uogólniam. Warto zaznaczyć, że środek przeciwbólowy (zażyty doustnie) często działa jak placebo. Szczególnie na zabiegach pigmentacji powiek klientki leżą wyjątkowo spokojnie. Nie jest to zasadą, ale bardzo często się sprawdza.  .
 
mikropigmentacja ..
Niezwykle ważny jest preparat znieczulający. Znieczulenie aplikujemy przed i podczas zabiegu mikropigmentacji, ponieważ odpowiednio zastosowany, może nam wiele ułatwić. Na odczucia dyskomfortu w postaci bólu wpływa też technika pracy, siła ucisku dłoni oraz dobór modułu do danego obszaru. Jestem absolutną zwolenniczką zabiegów bezkrwawych i bez opuchnięć. Zabiegów, które goją się w tempie odpowiednim (biologicznie) dla danej osoby i nie pozostawiają zmian kolorystycznych ani blizn w przyszłości. Z doświadczenia wiem, że osoby po zabiegach w narkozie czasem długotrwale odczuwają jej skutki. Poddane zabiegowi makijażu trwałego przed upływem sześciu miesięcy od procedury w znieczuleniu ogólnym mogą się liczyć z trudnościami w znieczuleniu miejscowym. Moim klientkom radzę: lepiej przesunąć zabieg mikropigmentacji, niż męczyć się, czując każdy ruch igły.  .
 
C jak Cennik i jego kruczki 
Nadal przyjęte jest, że cena makijażu permanentnego zawiera zabieg główny i dopigmentowanie. Przestałam już dawno używać słowa korekta, ponieważ niechlubnie kojarzy się z poprawkami, a przecież nie musi to dotyczyć drugiego zabiegu. Dopigmentowanie powinno być dopieszczeniem szczegółów oraz dołożeniem koloru w celu przedłużenia efektu końcowego. Każdy kolejny zabieg makijażu permanentnego powinien być obliczany na podstawie nakładu pracy i zużytego materiału. Dotyczy to głównie zabiegów naprawczych oraz pigmentacji medycznych. Czyli nie do końca przewidywalnych. Ceny zabiegów makijażu permanentnego są w naszym kraju tak różne, że sama będąc klientką miałabym dylemat. I tak część stylistek zaniża ceny zabiegów mikropigmentacji w sposób chaotyczny i bez analizowania na przyszłość.  .
 
Dumping cen zabiegów mikropigmentacji jest psuciem rynku i docelowo będzie on dotyczył wszystkich, mimo że stwarzające ten problem osoby chwilowo o tym nie myślą. W przypadku dużych firm dumping bywa agresywny w celu pozbycia się lub osłabienia konkurencji, a następnie docelowo ponownego podniesienia cen. Dzikie promocje w gabinetach kosmetycznych lub na akcjach na portalach promocyjnych powodują tworzenie grup poszukiwaczy „skarbów”, czyli tanich ofert i okazji. Niestety, nie są to jednak klientki, które zostaną z nami i skorzystają z usług z cennika stałego. Czasami w myśl starego przysłowia – chytry dwa razy traci.  .
 
.
 
D jak Detale ważne jak nigdy 
Nie pozwoliłabym sobie oceniać kształtów makijaży, choć wiem, że istnieją zasady wizażu. Mogłabym bardziej ocenić jakość wykonania zabiegu mikropigmetnacji, doszukując się błędów mniejszych lub większych. Pracując zastanawiam się, jak moja klientka będzie wyglądała za kilka lat i uważam, że wiele stylistek tej opcji niestety nie bierze pod uwagę. Szkoda. Przez ignorancję tracimy klientów.  .

Jeden z podstawowych błędów popełnianych w makijażu trwałym to zbyt cienkie końcówki brwi, które nieproporcjonalne do reszty znikną do ok. roku. Klientka pozostanie z częściowym rysunkiem. Kolejny przykład to zbyt duże skosy w wyprowadzeniu brwi. Takie brwi wyglądają dziwnie czy wręcz groteskowo i nadają twarzy ostry wyraz. Kolejna gafa: brwi zbyt wąskie i płaskie – namalowane niczym kredką i nieposiadające żadnego stylu. Oczy łączone w kącikach, zakończone grubymi krechami bez wysmuklenia linii do cienkiej na włos. Każda z nas widziała już niejedno, więc wymieniać można długo.

Pamiętajmy, że w makijażu permanentnym najważniejsza jest precyzja i rozwaga. Każdy nasz ruch i decyzja muszą być przemyślane i dobrze zaplanowane.

.

Kontynuacja alfabetu makijażu permanentnego w kolejnych wydaniach BEAUTYFORUM. Zapraszam do lektury! 

Agnieszka Mikołajczuk

Właścicielka Beauty Projekt, generalny przedstawiciel Swiss Color w Polsce. Od ponad 15 lat stylistka makijażu permanentnego. Instruktor międzynarodowy z tytułem mistrza.  www.beautyprojekt.pl