Koszyk

Aftercare

| Autor: Alicja Michalak

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Na co należy zwrócić uwagę klientki jeszcze przed procedurą PMU

•  Jakich wskazówek udzielać, by rola pielęgnacji pozabiegowej była jasna i oczywista dla klienta?

•  Dlaczego aftercare jest kluczowa dla satysfakcjonującego wyniku końcowego zabiegu?

•  Na jakie składniki warto zwrócić uwagę, wybierając produkty do pielęgnacji pozabiegowej w PMU?

Pielęgnacja skóry po pigmentacji – Skóra ma niezwykłe zdolności regeneracji i odbudowy. Jest to związane z naturalną odpowiedzią organizmu. Pod wpływem uszkodzeń bardzo szybko wysyła informacje do całego ustroju. To sygnał SOS o awarii i potrzebie natychmiastowej ochrony przed drobnoustrojami, wirusami, bakteriami i innymi patogenami, a także o utracie ochrony hydrolipidowej. Warto jej w tym pomóc i wesprzeć w prawidłowy sposób procesy naprawcze. Odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa jest nieodłącznym elementem procedury PMU. Aby zabieg był efektywny, a pielęgnacja przyniosła oczekiwane efekty, w pierwszej kolejności należy zadbać o kilka istotnych aspektów przed zabiegiem. Klientka powinna być poinformowana, by kilka dni przed przystąpieniem do procedury zadbała o to, aby skóra nie była opalana ani poddawana intensywnym zabiegom złuszczającym. Obszar pigmentowany nie może mieć aktywnych zmian zapalnych,  skóra nie powinna być przesuszona ani uszkodzona. Jeśli te warunki są spełnione i nie ma innych przeciwwskazań, które uwzględniliśmy w ankiecie przedzabiegowej, możemy przystąpić do procedury PMU.

Po zabiegu

Kluczem do sukcesu i satysfakcjonującego efektu końcowego są nie tylko (choć priorytetowe) technikai kunszt pracy, ale także prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa. Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że to truizm. Zwrot, który nasze klientki często słyszą, a mimo to czasem bagatelizują.Dlatego tak ważne jest, by kłaść nacisk na rzetelne i wyczerpujące informowanie o kluczowej roli pielęgnacji po zabiegu. Wprowadzanie pigmentu pod naskórek można ująć w kategoriach uszkodzenia skóry, tak więc pomoc i wsparcie w postaci prawidłowej pielęgnacji jest szczególnie istotne. Od niej zależą efekty i trwałość mikropigmentacji. Co więcej, optymalnie dobrana pielęgnacja pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań lub uniknąć ich całkowicie.


Złoty standard

Zacznijmy od podstawowych zasad. Po pierwsze należy unikać kontaktu skóry w miejscu poddanym zbiegowi z detergentami i produktami, które mogą dodatkowo podrażniać. Klientka musi więc zrezygnować z pilingów, kremów, lotionów, których używała na co dzień. W zamian zalecamy używanie czystej wody lub wody z nanosrebrem. Przemywanie, oczyszczanie skóry jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do zaschnięcia osocza. Zdarza się nader często, że klientki obawiają się mycia i oczyszczania obszaru zabiegowego, co jest kardynalnym błędem. Konsekwencją jest wówczas wytworzenie się grubego strupa, który niekorzystnie wpływa na proces stabilizacji pigmentu. Skóra staje się odparzona i zaogniona.

 

Dobry skład

Co w takim razie powinno znaleźć się w preparatach do pielęgnacji pozabiegowej? Jakich składników szukać w kosmetykach, a jakich unikać? Optymalnym wsparciem procesu regeneracji jest stosowanie delikatnego nawilżenia spierzchniętej i popękanej skóry. Skład kosmetyków do pielęgnacji pozabiegowej powinien być prosty, oparty na naturalnych składnikach o niskim potencjale alergicznym, bez zbędnej „chemii”, syntetycznych barwników, substancji zapachowych i nadmiaru środków konserwujących. Największą popularnością wśród produktów do pielęgnacji po wykonanym zabiegu makijażu permanentnego cieszą się różnego rodzaju masełka. Ich konsystencja nie obciąża skóry, dobrze się wchłaniają i dają optymalne natłuszczenie, nawilżenie, dodatkowo nadając zdrowy połysk. Masełka zawierają zwykle masło shea, oleje np.: kokosowy, makadamia, arganowy, oliwę z oliwek, aloes, witaminę E. Masła pielęgnacyjne tworzą ochronny film i co ważne, pomagają w lepszej implantacji pigmentu w skórze.

Klucz do sukcesu

Optymalna pielęgnacja zapewniająca skórze nawilżenie, ochronę i odbudowę płaszcza hydrolipidowego oraz fotoprotekcję jest ważna zawsze, ale ta po zabiegu pigmentacji odgrywa szczególną rolę, zapobiegając powikłaniom i wspomagając uzyskanie satysfakcjonujących efektów.¨

Alicja Michalak

Międzynarodowy mistrz makijażu permanentnego, linergistka z 15 letnim doświadczeniem, dyplomowany trener pmu, współtwórca linii kosmetyków dedykowanych branży beauty Kosmetykipmu.pl, właścicielka gabinetu Odnova Centrum Piękna w Płocku