Koszyk

All about brows

| Autor: Olaf Tabaczyński

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego w stworzeniu harmonijnego wizerunku istotną rolę odgrywa antropometria?

• Jakie zagadnienia obejmuje technika stylizacji brwi, opierająca się na wiedzy z zakresu antropometrii?

• Jak wypracować kompromis między życzeniami i oczekiwaniami klienta a zachowaniem wszelkich zasad sztuki zawodu stylisty brwi lub linergisty?

• Jakie korzyści dla stylisty i klienta wynikają z umiejętnego stosowania zasad antropometrii w codziennej pracy?

Kreowanie wizerunku na podstawie antropometrii brwi | Perfekcyjny zarys, kolor, forma – to główne cele profesjonalnej stylizacji brwi. Każde brwi są inne, każda twarz unikatowa, niepowtarzalna. Zapomnijmy więc o szablonowym podejściu. Aby tworzyć spersonalizowane i doskonale harmonizujące z rysami twarzy, stylem i indywidualnym wizerunkiem brwi, należy zgłębić tematykę antropometrii. O co chodzi w tej dziedzinie nauki i jak wiedzę z jej zakresu wykorzystać w codziennej pracy? Olaf Tabaczyński wyjaśnia.

Wizażyści, artyści makijażu, styliści i specjaliści makijażu zwracają ogromną uwagę na idealny rysunek brwi. Wyraziste i gęste stały się znów modne kilka lat temu. W latach 90. traktowane nieco po macoszemu lub wręcz pomijane, a nawet niszczone nadmierną depilacją, przeżywają prawdziwy come back. Poświęćmy im więc należytą uwagę i spróbujmy wspólnie odkryć tajemnicę idealnej stylizacji.

Jej Wysokość Brew

Brwi są jednym z ważniejszych elementów określających image tak kobiety, jak i mężczyzny. Ich kolor i kształt stanowią oprawę oczu, a wrażenie symetrii decyduje o atrakcyjności twarzy, jak i całego wizerunku. Należy im więc poświęcić szczególną uwagę w procesie kreowania makijażu, jak też mniej lub bardziej trwałych stylizacji. Kształt brwi powinien być spersonalizowany. Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować i nie przenosić sztywno zasad z jednej osoby na drugą. Jeżeli tak się stanie – efekt dotknie klienta. Klient z czasem sam zauważy, że kształt brwi skopiowany od innej osoby po prostu do niego nie pasuje. Mamy kilka możliwości, jeżeli chodzi o formowanie brwi. Możemy je: – wzmocnić lub osłabić kolorem, – wydłużyć bądź skrócić, – poszerzyć lub zwęzić, – przesunąć do wewnątrz lub na zewnątrz, – zagęścić lub przerzedzić, – graficznie skonstruować lub naturalnie uformować. Wszystko zależy od tego, jakie cele i założenia wypracujemy wspólnie z klientem. Na rynku są dostępne, w zależności od regionu i panującej tam mody czy przekonań, różne techniki:

henna na włoskach,
henna na skórze,
kredka na włoskach,
kredka na skórze,
– pisaki,
semipermanentne brwi
– techniki PMU: microblanding, maszynowa włoskowa, maszynowa punktowa i techniki manualne,
regulacja brwi (wosk, nitkowanie, pęseta).

Brwi na topie

Skalę zapotrzebowania na usługi związane z brwiami i ich stylem najlepiej odzwierciedla szeroka gama oferowanych usług. Wśród klientów znajdziemy zarówno osoby, które narzekają na zbyt bujne i nieregularne brwi, przez osoby, które czują potrzebę zmiany estetycznej, aż po osoby, które z różnych powodów borykają się z całkowitym brakiem lub intensywnymi ubytkami włosków.

ANTROPOMETRIA BRWI W KILKU SŁOWACH
Antropometria – to ogólnie rzecz biorąc zbiór informacji dotyczących wymiarowania naszego ciała. Gdy kupujemy garderobę, kierujemy się rozmiarami: XS, S, M, L, XL. Analogicznie możemy również dopasowywać kształty brwi do kształtu twarzy. Twarz ma swoje parametry, jak kształt, wysokość i szerokość. To względem nich możemy projektować kształt brwi.

Współpraca klienta i specjalisty

Jest kilka ważnych elementów, które pomagają uzyskać optymalny efekt końcowy. Najważniejsze pozostają oczywiście oczekiwania klienta. Klienci przychodzą do nas, ponieważ nam ufają. Nie oznacza to jednak, że stylista brwi powinien zgadzać się we wszystkim ze swoim klientem. W każdej sytuacji ważne jest budowanie wizerunku autorytetu i doradcy. Oczywiście bezsprzecznie należy słuchać życzeń klienta, uwzględniać jego preferencje, ale w żadnym razie profesjonalista nie może bezkrytycznie przejmować błędnych przekonań i nierealistycznych oczekiwań. Naszą rolą jest wypracowanie kompromisu między tym, co klient chciałby zobaczyć w lustrze, a zachowaniem wszystkich zasad sztuki naszego zawodu – z poszanowaniem uniwersalnych kanonów piękna.

Rola brwi

Brwi poprzez formę silnie oddziałują na proporcje pozostałych elementów twarzy oraz jej kształt. Kształt brwi ma wpływ na kształt nosa, oczu, ust, uszu i innych. Wyobraźmy sobie twarz z brwiami uformowanymi w poziomie i grzywką do połowy czoła – rodem z filmu „Pulp Fiction”. Dodatkowo jest to twarz krótka, a osoba niska. Najlepszym rozwiązaniem, zgodnie z zasadami antropometrii, byłoby zaproponowanie podniesienia brwi w punkcie ich złamania, uniesienie zewnętrznego ich kącika oraz wprowadzenie geometrycznych linii, w szczególności w bazowej dolnej linii nasady brwi. Brwi powinny być w kolorze neutralnym lub nieco chłodniejszym. Kolory cieplejsze byłyby w tym przypadku niekorzystne – dodatkowo zaokrąglą twarz. Stylizację można również wzmocnić, podkreślić techniką temperamentalną, określając styl naszego klienta.

Antropometria kluczem do sukcesu

Z jednej strony wydaje się, iż jest to trudny i złożony temat. Ale w zawodach, takich jak styliści i fryzjerzy, na co dzień operuje się takimi umiejętnościami. Projektując piękną fryzurę – trzeba przecież przewidzieć jej kształt, formę i kolor. Zachęcam do głębszego i pełniejszego poznania tematu, umiejętnego projektowania jednego z najważniejszych elementów twarzy i wizerunku. Ten, kto nic nie robi – cofa się. Ten, który pracuje – stoi w miejscu. Zyskuje ten, kto idzie do przodu.

Olaf Tabaczyński

Artysta, praktyk, pedagog. Mistrz Świata MUA & Style. Twórca międzynarodowego programu PMU z zakresu pigmentologii, kolorymetrii spektralnej, antropometrii, nowych kompetencji na rynku PMU, kreowania wizerunku, zapachów, optyki okularowej. www.olaftabaczynski.com