Koszyk
Bez frezarki ani rusz

Bez frezarki ani rusz

| Autor: Dagmara Pauter

Z tego artykułu dowiesz się:

• Co stanowi standardowe wyposażenie gabinetu podologicznego?

• Bez jakiego sprzętu trudno dziś wyobrazić sobie specjalistyczną pielęgnację stóp?

• Jak wybrać odpowiednie dla nas urządzenie rotujące, czyli frezarkę?

Profesjonalny sprzęt w gabinecie podologicznym | Do standardowego wyposażenia gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp oprócz dobrej klasy fotela zabiegowego, sprzętu do sterylizacji narzędzi, oraz narzędzi typu sondy, cęgi, skalpel czy pilniki niewątpliwie zaliczamy dziś profesjonalne urządzenia rotujące, czyli frezarki. Co należy wiedzieć o tym wielofunkcyjnym, umożliwiającym precyzyjną i komfortową pracę urządzeniu?

Akcesoria

Podstawowymi narzędziami pracy podologa są: sonda podologiczna, pilnik kątowy, cęgi do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek oraz pęseta. Wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak nierdzewna stal chirurgiczna bez szwanku znoszą wielokrotne zabiegi dezynfekcji i sterylizacji, zapewniając specjaliście bezpieczną i komfortową pracę.

Frezarki i frezy

Bez frezarki trudno dziś wyobrazić sobie profesjonalny gabinet pielęgnacji stóp. I choć frezarka frezarce nierówna i na rynku znajdziemy wiele modeli, w różnych przedziałach cenowych, każdy specjalista będzie w stanie wybrać odpowiedni model dla siebie i pacjentów. Podobnie jest z frezami, wybór jest ogromny, ceny bardzo zróżnicowane. Każdy profesjonalista wybierając akcesoria powinien kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim własnym doświadczeniem, komfortem pracy i obserwowaną w praktyce efektywnością zabiegową.

W gabinetach podologicznych standardem powinna być profesjonalna frezarka z pochłaniaczem pyłów. Frezarka za pomocą szybko obracających się frezów usuwa zrogowaciały naskórek. Dzięki temu praca  jest bardzo łatwa i skuteczna. Można regulować jej prędkość oraz ilość zasysanego powietrza. Pochłaniacz pyłów jest niezwykle istotnym elementem, zapewniającym bezpieczeństwo i komfort osobie wykonującej zabieg i klientom.

Wybierając frezarkę zwróćmy też uwagę na takie aspekty jak: wydajność, waga rączki, przyjazny i przejrzysty panel obsługi, możliwości regulacji, kompatybilność z innymiurządzeniami/akcesoriami, serwis gwarancyjny, możliwość otrzymania urządzenia zastępczego w razie awarii.

Oszczędność czasu

Praca z frezarką to nie tylko większa dokładność i efektywność zabiegu, ale też znaczna oszczędność czasu. Opracowywanie stóp za pomocą frezów ma na celu ułatwienie i przyspieszenie pracy. Nadmiar naskórka na płytce paznokciowej oraz w wałach paznokciowych usuwamy korzystając z frezów diamentowych. Grubość płytki możemy kontrolować używając frezów z uniwersalną główką szlifującą, natomiast do polerowania płytki rekomendowane są frezy ceramiczne. Opracowując płytkę paznokciową należy pamiętać, iż jest ona podatna na uszkodzenia, – liczba obrotów na minutę powinna być minimalna. Wprawna ręka specjalisty, profesjonalna frezarka oraz frezy nierzadko eliminują konieczność użycia takich narzędzi jak cążki.

W podologii stosujemy najczęściej następujące frezy:

• jednorazowe,

• do paznokci i skórek,

• z uniwersalną główką szlifującą,

• do pobierania materiału mykologicznego,

• do polerowania płytki,

• ceramiczne.

Komfort pracy

Na rynku dostępne są też frezarki z systemem spryskującym, który pozwala na indywidualną regulację – zarówno pod kątem prędkości jak i dozowania płynu. Płyn zapewnia nie tylko chłodzenie miejsc frezowanych i samego frezu, ale też i dezynfekcję opracowywanej powierzchni zabiegowej. 

– Część podeszwową stopy opracowujemy posługując się gumowymi nośnikami przy    użyciu jednorazowych kapek. Prędkość frezu dostosowujemy do stopnia zrogowacenia,    zalecana maksymalna liczba obrotów na minutę to 30 tysięcy. Dzięki umiejętnemu     zastosowaniu odpowiednio dobranych frezów możemy nie tylko opracować podeszwę stóp,     ale również usuwać odciski, a także pielęgnować paznokcie.

– Odciski niwelujemy frezami próżniowymi zakończonymi ostrzem bądź koroną, zalecana maksymalna prędkość to 8 tysięcy obrotów na minutę. Po usuwaniu próżniowym odcisku, wygładzamy onszar zabiegowy nośnikiem gumowym z jednorazową kapką.

– Modzele usuwamy za pomocą frezów przeznaczonych do zrogowaciałego naskórka oraz skalpela, a następnie nośnika gumowego z jednorazową kapką.

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.