Koszyk

Holistyczne terapie

| Autor: Aneta Kołaczek

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym są holistyczne terapie?

• Co można zaczerpnąć od terapeutów z Chin?

• Na jakie trendy warto zwrócić uwagę?

Trendy wellness 2019 | Wartość globalnego rynku usług wellness & spa szacowana jest w bilionach dolarów. Co roku kadra zarządzająca kilkuset ośrodków z różnych krajów spotyka się na konferencji Globall Wellness Summit, by dyskutować o tym, co będzie modne w najbliższych latach i w jaki sposób zadbać o pełen – fizyczny, emocjonalny, umysłowy, społeczny i duchowy – dobrostan klientów.

Ostatni szczyt odkurzył w pamięci dawno znane techniki i zabiegi, ale też wybiegł myślami do przodu – ku nowinkom technologicznym zaprogramowanym tak, by całą dobę dbać o zdrowie i piękno klientów w każdym wieku. Terapie celowane, sale operacyjne wyposażone w precyzyjny sprzęt, szybka diagnostyka i coraz skuteczniejsze leki – medycyna idzie pod rękę z technologią. Także współczesna kosmetologia i szeroko pojęty anti-aging są coraz bardziej związane z innowacjami aparaturowymi. A może należy zawrócić i szukać recepty w lesie, na łące… na spacerze?

Spacer lekiem bez recepty

W Europie intensywnie rozwija się trend forest spa, polegający na tworzeniu oferty zabiegowej i infrastruktury hotelowej tak, by można było czerpać z dobrodziejstw przebywania w lesie. Dźwięki, kolory, zapachy, tlen, cisza – wszystko, co tworzy mikroklimat lasu, jest zbawienne dla naszego samopoczucia. Wydawałoby się oczywiste, a jednak raport szczytu Global Wellness Summit zwrócił na to uwagę. Raport kładzie nacisk na problemy dzieci i nastolatków dorastających w świecie internetu, z dala od przyrody i praktycznie bez ruchu na świeżym powietrzu, a borykających się z nadwagą, kłopotami z koncentracją, lękami, depresją, narastającym stresem. Czy to możliwe, że lekarstwo na bolączki XXI wieku ryje się tuż za miastem? Nie zaszkodzi sprawdzić.

Medytacja

Szczyt ekspertów branży wellness poruszył również inny dobrze znany temat – pozytywny wpływ medytacji na organizm. Medytacja znana była od tysięcy lat, stanowiła element religijnych i duchowych wierzeń. Ze świeckiego punktu widzenia jest oddziaływaniem mającym za zadanie uspokoić umysł i zrelaksować ciało. Ostatnie lata to intensywny rozwój różnych form medytacji.

Magia zapachów

Badania nad zmysłem węchu i jego wpływem na życie codzienne mają swój renesans, badacze zwracają uwagę zwłaszcza na relację węch – emocje. Zapachy są przetwarzane w części mózgu określanej jako układ limbiczny, odpowiadającej za „zarządzanie” emocjami, co potwierdza, jak istotne jest to połączenie. W psychologii istnieje zjawisko „efektu Prousta”, polegające na zdolności przywoływania za pomocą zapachu dawnych, zapomnianych zdarzeń. Inne zjawisko – reminiscencja w pamięci autobiograficznej, to zdolność przywoływania przez osoby około pięćdziesiątego roku życia wspomnień z okresu drugiej i trzeciej dekady życia częściej niż z pozostałych etapów, któremu sprzyjają słowa i właśnie zapachy. Skoro mózg łączy wspomnienia z zapachami, naukowcy rozważają możliwość wykorzystania zapachów w terapii chorób neurologicznych, demencji czy alzheimera.

Spersonalizowana dieta

Karmieni przez lata przetworzoną żywnością, zaczęliśmy dokładniej przyglądać się temu, co kładziemy na talerzach. Świadomi konsumenci zwracają baczną uwagę na kondycję jelit i mikrobiomu, naukowcy natomiast zgłębiają zagadnienie genodiety, nutrigenetyki i nutrigenomiki. Kilkanaście miesięcy temu rynek kosmetyczny zaserwował konsumentom głodnym skutecznej pielęgnacji kosmetyki skin-food. Trend „jadalnej pielęgnacji skóry” idzie dalej, bardzo powoli pojawiają się na rynku produkty, które można zastosować zarówno jako kosmetyk, jak i przekąskę (kosmetyki in-and-out), a także serie łączące kosmetyki i suplementy diety oparte na tym samym składniku aktywnym.

Ekologiczna moda

Teraz kilka słów o butach i ciuchach. Tak, w dobie mody na redukcję odpadów specjaliści branży wellness wzięli modę na tapetę. Corocznie produkowanych jest 80 milionów ton ubrań, procesy produkcji zużywają wodę i prąd, skutkują emisją gazów cieplnych, a zużyte ubrania powiększają wysypiska śmieci. Jakie powinny być ubrania przyszłości? Powinny być wykonane z materiałów nadających się do recyklingu i powtórnego użycia, biodegradowalnych, materiałów łatwych do wyczyszczenia, najlepiej bez użycia wody, antybakteryjnych. Ubrania przyszłości mają być naszpikowane elektroniką, pozwalającą np. mierzyć ciśnienie, parametry fizyko-chemiczne skóry kilka razy w ciągu doby, odczytującą poziom natężenia poszczególnych długości fali światła słonecznego i zapewniającą skórze adekwatną ochronę. Wszystko to w trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Wellness made in China

Dzięki silnej gospodarce i rosnącej klasie średniej idea wellness cieszy się w Państwie Środka rosnącą popularnością. Chińczycy przyglądają się zwyczajom Europejczyków, a my czerpiemy z liczonego w setkach (a nawet tysiącach) lat doświadczenia chińskiej medycyny ludowej. Warto bowiem pamiętać, że Chiny są kolebką refleksologii, tai-chi, akupunktury, ziołolecznictwa. Sięgająca korzeniami do taoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu tradycyjna medycyna chińska podkreśla jedność ciała, ducha i umysłu oraz ścisły związek człowieka z przyrodą.

Zrównoważona pielęgnacja

Kosmetyki naturalne, organiczne, wytwarzane z surowców pozyskiwanych z poszanowaniem dla środowiska i pakowane w opakowania z przyjaznych mu materiałów, w przeciągu kilkunastu miesięcy stały się standardem. Szukamy równowagi pomiędzy postępem technologii a dobrem środowiska, jak i pomiędzy aktywnością a odpoczynkiem. Usiłując z trudem żyć aktywnie 24/7, doceniliśmy terapeutyczne znaczenie snu. Nocą komórki skóry ulegają podziałom i odnawiają się szybciej niż w ciągu dnia, następuje redukcja uszkodzeń, zachodzi proces detoksykacji. Kosmetolodzy, zainspirowani Nagrodą Nobla 2017 w dziedzinie medycyny, przyznaną za badania dotyczące wpływu zakłóceń rytmu dobowego na stan zdrowia, opracowali kosmetyki i zabiegi sprzyjające regeneracji skóry zgodnie z zegarem biologicznym.

Podsumowanie

Czerpanie z różnorodnych nurtów, filozofii, szkół i tradycji to niewątpliwie atut wciąż ewoluującej branży wellness & spa. Coraz bardziej widoczny trend polegający na filozofii „mniej” zaczyna być wyraźnie odczuwany także w tej sekcji. Powrót do korzeni, świadome korzystanie z dobrodziejstw natury, poszanowanie dla jej zasobów, holistyczne podejście do zdrowia i pielęgnacji, integralność, synergia, przyjazne człowiekowi i środowisku technologie – tak w kilku hasłach można zdefiniować kierunek rozwoju branży spa & wellness.  Fascynacja azjatyckimi rytuałami wciąż trwa. Wywodzące się pierwotnie z Indii misy dźwiękowe, dziś nazywane misami tybetańskimi, służą do tzw. kąpieli dźwiękowych – rytuałów i masaży służących głębokiej relaksacji, mających liczne właściwości terapeutyczne.

aneta kolaczek

Aneta Kołaczek

Chemik, technolog kosmetyków, obserwatorka trendów, prelegentka kongresów kosmetologicznych. Autorka publikacji w mediach branżowych.