Koszyk

Jak zarządzać czasem?

| Autor: Dagmara Lejszys

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto nauczyć się zarządzania czasem?
 • dlaczego mamy problem z zarządzaniem czasem?
 • jakie nawyki ułatwią Ci zarządzanie czasem?

Jeśli masz poczucie, że ciągle jesteś w „niedoczasie”, brakuje Ci czasu na wszystko, jesteś zapracowana, to nie szukaj przyczyn w braku czasu, ale w skutecznym zarządzaniu nim.

Każdy z nas ma tyle samo czasu, czyli tylko i aż 24 godziny na dobę i ani minuty dużej.

Czy zastanawiałaś się, dlaczego jedni ludzie potrafią zrealizować w ciągu np. 4 godzin efektywnie tyle zadań, ile inni nie zrobią w ciągu kilku dni?

Tajemnica efektywności tkwi w skutecznym zarządzaniu czasem i zarządzaniu sobą w czasie.

Jako przedsiębiorca, właścicielka firmy zarządzasz zespołem i aby robić to skutecznie najpierw rozpocznij pracę od siebie, nad sobą, swoją organizacją pracy, życia.

My kobiety w naszej codzienności występujemy w „teatrze życia”, w wielu rolach: żon, matek, szefowych, pracownic, koleżanek, sióstr, partnerek, Siebie i na każdą z tych ról mamy znaleźć CZAS, a on jest nierozciągliwym luksusem, jest unikalną energią, którą nam dano.

Z całego wachlarza tych ról często zaniedbujemy rolę opiekowania się Sobą, swoim dobrostanem i nasz work life balance staje się zaburzony.

prenumerata

Gdzie tkwi główne źródło problemu efektywnego zarządzania czasem?

 1. Wizja i strategia – brak określenia kierunku działań oraz umiejętności planowania.
 2. Cele – brak wyznaczania i definiowania celów.
 3. Priorytetyzacja zadań – brak umiejętności ustalania priorytetów zadań.
 4. Samoświadomość – brak umiejętności rozpoznawanie swoich potrzeb, emocji, wglądu w samego siebie.

Jeśli masz problem w codziennym życiu prywatnym i zawodowym z:

  • definiowanie i realizacją celów,
  • priorytetyzacją zadań,
  • z brakiem konsekwencji w finalizacji zadań, które zaczęłaś z odkładaniem zadań na później,
  • brakiem wdrożonych skutecznych nawyków organizacji i planowania
   ze skupieniem się na jednym zadaniu
  • zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym (work life balance).

  Warto abyś wprowadziła w swoje codzienne zawodowe życie top 5 skutecznych nawyków zarządzania czasem:

  1 nawyk. Nigdy nie planuj swojego dnia rano, tylko planuj go dzień wcześniej (po południu, wieczorem)

  2 nawyk. Nie marnuj swojego czasu na bezużyteczne spotkania, działania, rozmowy, które nie zbliżają Cię do realizacji twoich celów. Naucz się odmawiać np. uczestnictwa w takim spotkaniu, rozmowie telefonicznej, które nic nie wnoszą w Twój dzień.

  3 nawyk. Nie uprawiaj multitaskingu, czyli nie wykonuj kilku zadań jednocześnie, w tym samym czasie. Skoncentruj się na realizacji i finalizacji jednego zadania w określonym czasie.

  4.nawyk. Ustalaj i definiuj swoje priorytety, czyli realizuj zadania, z których będziesz miała największe korzyści. Kieruj się przy tym zasadą Pareto 80/20, czyli ze wszystkich zadań jakie masz do zrobienia w ciągu dnia wybierz tylko 20% z nich, czyli te które dadzą Ci 80% efektów. Pamiętaj, że nie wszystkie zadania, które masz do zrealizowania są tak samo istotne. Zawsze koncentruj się na tych najistotniejszych, najważniejszych, priorytetowych, które dadzą Ci największy efekt/zysk/rezultat.

  5.nawyk. Pracuj mądrze, czyli to nie oznacza, że masz pracować długo i ciężko. Stosuj w swojej codzienne pracy najlepszej jakości narzędzia, które skrócą czas realizacji Twoich zadań (jeśli np. drwal będzie miał solidną, dobrze naostrzoną siekierę, szybciej narąbie drewno i skutecznie osiągnie swój cel).

  Problematyka efektywnego zarządzania czasem to ważny obszar rozwoju dla osób prowadzących własną działalność (salon beauty, klinikę medycyny estetycznej, kosmetologii) i zarządzających zespołami, dlatego jeśli jesteś właścicielką salonu beauty chcesz aby Twój biznes rósł, abyś skutecznie zarządzała swoim czasem i czasem Twoich pracowników warto pogłębić swoją wiedzę i skorzystać ze specjalistycznych szkoleń w obszarze wdrożenia metod i zasad skutecznego zarządzania czasem, aby zwiększać swoją efektowność i wydajność przy zachowaniu balansu między życiem zawodowym i prywatnym.

  Dagmara Lejszys

  Założycielka, CEO Lejszys Business Consulting, strateg, coach, ekspertka z 25 letnim doświadczeniem w zwiększaniu zysków firm, budowaniu wartości marek, zarządzaniu zespołami. Wspiera i pomaga właścicielom firm medycznych, klinik, gabinetów, salonów prowadząc szkolenia w obszarze rozwoju kompetencji liderów, efektywnego zarządzania czasem, skutecznego zarządzania zespołami, budowania eksperckiej marki osobistej, skutecznej sprzedaży i obsługi pacjenta/klienta, budowaniu strategii marki i strategii marketingowej. Absolwentka Uniwersytetu im. A Mickiewicza w Poznaniu (socjologia), studiów podyplomowych: zarządzanie, marketing, psychologia (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu).

  www.lejszysbc.pl