Koszyk

Jaka jest różnica między paznokciem wrastającym a wkręcającym się?

| Autor: Dorota Szafarowska

Spis treści:

Wrastające paznokcie są związane nie tylko z silnymi dolegliwościami bólowymi utrudniającymi chodzenie, ale także  problemami estetycznymi przez co skutecznie obniżają jakość życia pacjentów/klientów . Jest to dolegliwość, której  nie należy lekceważyć. Niestety jest to również schorzenie, które nawet pomimo leczenia ma tendencję do nawracania. Czym są wrastające paznokcie? Jaka jest różnica miedzy wrastającym a wkręcającym się paznokciem ? Z przyjemnością odpowiem w dalszej części artykułu. Zapraszam do czytania!

prenumerata

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie  (Unguis incarnatus) to zespół chorobowy kwalifikowany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób kodem L06.0 oznaczający deformację płytki paznokcia objawiający się zdeformowaniem płytki paznokcia w postaci zakrzywienia bocznej krawędzi płytki paznokciowej w dół i wrastaniem płytki w okoliczną tkankę skórną palców u stóp, co powoduje uszkodzenie skóry i uciskowe dolegliwości bólowe o intensywnym nasileniu. Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie kształtu i wyglądu paznokcia. Płytka paznokcia ulega zakrzywieniu. Otaczające płytkę tkanki skórne są często zaczerwienione i opuchnięte ze względu na wystąpienie stanu zapalnego. Zmianom towarzyszy uczucie silnego bólu, które może utrudniać chodzenie. Wrastanie płytki paznokciowej w skórę może prowadzić do powstania ziarniny, zwanej  dzikim mięsem, której może towarzyszyć obecność krwi oraz sączącej wydzieliny ropnej, co z kolei może wywołać zanokcicę lub martwicę.

Problem może wystąpić u noworodków (dolegliwość zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 12 miesiąca życia) oraz  osób w każdym wieku (osoby nastoletnie, w średnim wieku i starsze). Problem może obejmować wszystkie palce u stóp również małe , ale najczęściej dotyka dużego palca, zwanego paluchem.

Jaka jest różnica między wrastającym a wkręcającym się paznokciem?

Różnica po między wrastającym  paznokciem   (Unguis incarnatus) a wkręcającym się paznokciem (Unguis convolutus)  polega przede wszystkim na:

  1. Rodzaju
  2. Stopniu wrastania.
  3. Przyczynie powstawania.

  1. Rodzaj wrastania

Wrastające  paznokcie (Unguis incarnatus) różnią się między sobą rodzajem wrastania. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • Paznokcie uwarunkowane genetycznie, które charakteryzują się możliwością wrastania przez całe życie. Przyczyną ich powstawania są najczęściej nadmiernie szerokie paznokcie, które są większe od łożyska co powoduje silne osadzenie się w wałach paznokciowych oraz uraz macierzy w łonie matki.
  • Paznokcie wrastające u noworodków, które charakteryzują się tym,  iż ustępują samoistnie. 
  • Paznokcie wrastające u młodzieży charakteryzują się cienką płytką paznokciową i mocno rozbudowanymi wałami paznokciowymi.
  • Paznokcie wrastające u dorosłych, które charakteryzują się przerośniętymi i pogrubionymi paznokciami, które  wkręcają  się w skórę wałów paznokciowych i w łożysko. Należą do nich wspomniane wyżej paznokcie wkręcające (Unguis convolutus). Są to paznokcie, które nadmiernie zaginają się ku dołowi tworząc kształt rurki co skutkuje  wciskaniem się ich w łożysko lub tworzą kształt dachówkowaty co skutkuje, zagięciem się ich bocznych brzegów przy zachowaniu płaskiej środkowej ich części. 

  1. Stopień wrastania

Różnica po między wrastającym  a wkręcającym  się paznokciem  polega także  na stopniu zaawansowania  wrastania paznokcia. Specjalista podolog  na podstawie stopnia  wrastania paznokcia dostrzega wyraźną  różnicę po między wkręcaniem się paznokcia a wrastaniem. Paznokcie wkręcające się będą dawać obustronne wrastanie przypominające kształt rurki lub dachówki  natomiast wrastające będą pozostawiać jedno lub dwu stronnie wbijający się szpikulec, który będzie przyczyną dolegliwości. Taką skalę klasyfikacji stopnia wrastania podaje w literaturze Scholz oraz Mozen dzięki której podolog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować rodzaj wrastania. 

  • Według Scholza jest to 5 stopniowa skala wrastania:

Stadium 1 A – Płytka wrasta z jednej strony i nie daje odczynu zapalnego.

Stadium I B – Płytka wrasta obu stronie i nie daje odczynu zapalnego. 

Stadium 2 A – Płytka wrasta z jednej strony i daje stan zapalny wału okołopaznokciowego.

Stadium 2 B – Paznokieć wrasta obustronnie i  daje stan zapalny wału okołopaznokciowego. 

Stadium 3 A – Paznokieć wrasta jednostronnie z objawem ropnego zapalenia wału okołopaznokciowego.

Stadium 3 B – Wrastanie obustronne płytki z rożnym stanem zapalnym wałów paznokciowych.

Stadium 4 A – Paznokieć wrasta jednostronnie, występuje ziarnina ,bolesność oraz zanokcica (paronychia). 

Stadium 4 B -Paznokieć wrasta obustronnie z objawami zanokcicy (paronychia) i hipergranulacji, występuje znaczne nasilenie dolegliwości bólowych.

Stadium 5 A – Stan po operacyjnym leczeniu wrastającej płytki gdzie ponownie stwierdza się  wrastanie paznokcia i nawrót dolegliwości.

Stadium 5 B – Stan po operacyjnym leczeniu wzrastającej płytki  w którym to dochodzi do silnego bólu wału z powodu zadry paznokciowej, która pozostaje w wale paznokciowym w wyniku niewłaściwego wycięcia macierzy. 

  • Według Mozena jest to 3 stopniowa skala wrastania:

Stopień 1 – stan zapalny, ból przy ucisku, zaczerwienienie.

Stopień 2 – Stan zapalny wysięk surowiczy odczuwalny  silny ból.

Stopnie 3 – Obecność hiper granulacji, krwawienie.

  1. Przyczyna wrastania

Kolejną różnicą pomiędzy wrastającym a wkręcającym paznokciem jest przyczyna ich powstawania.

  • Paznokcie wkręcające powstają najczęściej z powodu uwarunkowań genetycznych takie jak długie palce stóp, szeroka płytka paznokciowa czy uszkodzenia macierzy w łonie matki. Przyczyną są również zmiany troficzne paznokci związane z zaburzeniami krążenia w obrębie palców stóp a także guzkowe zmiany podpaznokciowe,  hiperkeratoza łożyska spowodowane m.in.: współistnieniem chorób układowych takich jak cukrzyca, zaburzenia mikrokrążenia, niedokrwienie kończyn dolnych w przebiegu chorób naczyniowych , układowego układu nerwowego, układu kostnego  a także nabyte wystąpienie  chorób takich jak Infekcje bakteryjne, grzybicze, stany zapalne paznokci, które mogą powodować trwałe  uszkodzenie macierzy paznokcia.
  • W przypadku wrastających paznokci przyczyna leży za zwyczaj w nieprawidłowym obcinaniu płytki paznokciowej, pozostawianiu ostrych krawędzi, kantów,  które powodują wbijanie się ich w skórę co doprowadza do obrzęku i silnej dolegliwości bólowej oraz ingerencji w kształt naturalny  paznokci m.in.; wydłubywanie, zbyt krótkie obcinanie, zbyt głębokie podcinanie bocznych krawędzi płytki, wyrywanie płytki paznokcia co skutkuje zwężeniem łożyska. Przyczyną może być również systematyczne i długotrwałe uciskanie zewnętrznego boku paznokcia poprzez urazy, uderzenia, zbyt wąskie ciasne obuwie typu szpilki, wysoki obcas, buty zbyt wąskie, zbyt ciasne, za małe, niewygodne. Co w konsekwencji może spowodować nieprawidłowy odrost, zakrzywienie oraz wbijanie się paznokci w wały.

Paznokcie mogą również wrastać z powodu nadwagi spowodowanej np. ciążą czy nadmiernym przybieraniem masy, wówczas dochodzi do przeciążeń, które powodują  zwiększony nacisk stopy co w konsekwencji powoduje zmianę w biomechanice stopy i zmianę ustawienia kątów palców a także przyczyną wrastania paznokci  może być Intensywne uprawianie sportu  który powoduje  nacisk na płytki paznokciowe co w konsekwencji prowadzi do urazów paznokci.

Dorota Szafarowska

Mgr kosmetologii specjalizująca się w podologii. Autorka książki ,,Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, Wyd. PZWL. 2022 rok. Nauczyciel podologii w PWSM w Warszawie, egzaminator oraz autorka kursów przygotowujących do państwowego egzaminu z podologii. Założycielka Podoclinica klinika zdrowia stóp, która świadczy usługi podologiczne we współpracy z lekarzami.