Od wieków różne gesty dłoni były stosowane w wielu kulturach i religiach świata jako symboliczny przekaz duchowych wartości, sił czy nauk. Wyrażały uczucia i emocje, dodawały siły i odwagi. Mudra joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni.
Czy zauważyliście, jak wielcy światowi politycy podczas negocjacji czy ważnych przemówień układają dłonie? Opuszki palców złączone, a dłonie centralnie z tzw. centrum ciała skierowane na odbiorców. To jedna z mudr, wzmacniająca koncentrację i siłę przekazu.
Czym są mudry?
Sanskryckie słowo mudra (pieczęć, znak, gest) oznacza symboliczne ułożenie dłoni i palców używane szeroko w różnych ceremoniach, tańcu oraz w rzeźbie, malarstwie czy podczas recytacji w Indiach i w innych krajach na Dalekim Wschodzie.
Zgodnie z dawnymi poglądami sekret naszego zdrowia mamy w naszych rękach. W starożytnej ajurwedzie palce są traktowane jako punkty koncentracji życiowej energii, której działanie przenika zarówno kosmos, jak i ciało ludzkie. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu palców powstaje układ, który znajduje oddźwięk zarówno w naszym ciele, jak i umyśle.
Różne pozycje, gesty, układy palców czy ćwiczenia oddechowe (pranajamy) mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że będziemy je ćwiczyć z odpowiednim nastawieniem psychicznym. Dopiero silne wewnętrzne nastawienie i intensywność ćwiczeń czynią z danego gestu mudrę.
Mudry praktykowane są oddzielnie, ale także jako część innych praktyk jogi bądź w wielu kulturach podczas rytuałów religijnych. Mudra joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni. Wiele z nich jest odwzorowaniem ćwiczeń hatha-jogi. Na naszych dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów, które są odbiciem naszego całego ciała, narządów, a także naszego umysłu i zmysłów.
Działając na te punkty poprzez układy mudr, wywołujemy określone efekty, jak na przykład: wyciszenie się czy wprowadzenie w stan relaksu, medytacji…
Dobroczynny wpływ
Mudry łagodzą objawy nerwicy, uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną. Według ajurwedy fizyczne ciało składa się z pięciu elementów: ogień, powietrze, eter, ziemia, woda. Tych pięć elementów odpowiada pięciu palcom: kciuk – ogień, wskazujący – powietrze, środkowy – (niebo) eter, serdeczny – ziemia, mały – woda.
Brak równowagi tych elementów w naszym ciele zaburza system immunologiczny i doprowadza do chorób. Kiedy palec odpowiadający danemu elementowi dotyka kciuka, element ten jest doprowadzany do równowagi. Wykonując mudrę, inicjujemy elektromagnetyczny przepływ, który ma harmonizować różne elementy i przywracać zdrowie.
Poniżej kilka najważniejszych i najprostszych mudr. Na początek zestaw do harmonizowania energii w naszym ciele.
W ćwiczeniu tym łączymy czubek kciuka z każdym po kolei palcem. Utrzymujemy połączenie z każdym palcem przez 5 sekund lub dłużej i całe ćwiczenie może trwać kilka minut. Starajmy się wykonywać to ćwiczenie obiema dłońmi jednocześnie. Ćwiczenie to można wykonywać wszędzie i w każdej pozycji: siedzącej, stojącej, leżącej. Efekt: zbalansowanie energii, wyciszenie się, zrelaksowanie, skoncentrowanie.
Hakini Mudra
Poprawia koncentrację i siłę woli. Pozycja: opuszki wszystkich palców prawej i lewej dłoni wzajemnie połączone, kciuki skierowane przeciwnie do palców. Dłonie lekko rozchylone.
Apan Mudra
Zwiększa wiarę we własne siły, motywacje i poprawia przemianę materii.
Pozycja: opuszki kciuka, palców środkowego i serdecznego trzymamy złączone. Mały palec i wskazujący pozostają swobodnie wyprostowane.
Pran Mudra
Większa energia – zmniejszone zmęczenie i senność. Pran Mudra polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku, podnosi witalność i energetyzuje cały organizm. Obniża objawy senności i nerwowości.
Pozycja: opuszki palców serdecznego, małego i kciuka trzymamy razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.
Gyan Mudra
Wzmacnia medytacje i wewnętrzny spokój. Pozycja: opuszki kciuka i palca wskazującego są złączone, pozostałe palce dłoni swobodne. Niektórzy biegacze stosują ten układ palców podczas długotrwałych biegów…
Podczas wykonywania wszystkich mudr wymagających zetknięcia ze sobą palców przestrzegamy, by stykały się one ze sobą lekko (jeśli nie ma specjalnego zalecenia), samymi opuszkami.