Koszyk

Kompetencje osobiste specjalisty makijażu medycznego

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie cechy osobowości powinien mieć specjalista makijażu medycznego

• W jaki sposób powinien przebiegać proces diagnostyki i dobrania odpowiednich metod i technik?

• Dlaczego tak ważna jest chęć i potrzeba ciągłego doskonalenia warsztatu i pogłębiania wiedzy?

Do specjalistów zajmujących się makijażem medycznym trafiają najczęściej osoby, które z powodu zmienionego chorobowo wyglądu cierpią na niedostatek akceptacji społecznej oraz brak samoakceptacji. Specyfika tego zawodu wymaga wielu różnych kompetencji, zarówno w zakresie medycznym i psychologicznym, jak też estetycznym.

Makijaż medyczny jest specjalistycznym rodzajem makijażu. Wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem dermatologiem albo osobą wykwalifikowaną w wykonywaniu tego typu zabiegów. Należy bowiem wykluczyć przeciwwskazania i dopasować  makijaż  do rodzaju zmiany. Terapia makijażem medycznym działa natychmiastowo. Poprawa wyglądu na poziomie kosmetycznym, z wykorzystaniem technik kamuflażu, pozwala pacjentom na całkowicie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, redukując do minimum siłę oddziaływania stygmatu. Wygląd skóry ulega znaczącej poprawie, a co za tym idzie, zwiększa się poczucie własnej wartości i pewność siebie pacjenta.

Rozwiązanie złożonych problemów

Kamuflaż skóry został zdefiniowany przez Brytyjskie Stowarzyszenie Kamuflażu Skóry (BASC) jako proste rozwiązanie złożonych problemów i jest powszechnie akceptowanym, ważnym narzędziem o charakterze terapeutycznym. Jest chętnie stosowany już we wczesnych stadiach rehabilitacji – w procesie dostosowania do zmienionego obrazu siebie.

Specjalista o wielu kompetencjach

Specyfika makijażu medycznego sprawia, że wymaga on kompetencji z pogranicza medycyny i estetyki. Dlatego specjalista wykonujący zabiegi powinien wyróżniać się zbiorem cech i predyspozycji, które warunkują profesjonalne postępowanie wobec osób zmagających się z problemami natury dermatologicznej. Niezwykle istotne są empatia, umiejętność budowania relacji, dojrzałość, taktowność i chęć niesienia pomocy. Ale również cierpliwość, otwartość, wzbudzanie zaufania, wysoki poziom kultury osobistej, serdeczność, życzliwość, szacunek do drugiego człowieka. Relacje z osobami, które cierpią z powodu problemów skórnych, z uwagi na charakter terapeutyczny zabiegu, są relacjami dość intymnymi. Dodatkowo, wymagają niezwykłego zestawu umiejętności i wiedzy z zakresu dermatologii, psychologii, kosmetologii, sztuki makijażu i charakteryzacji oraz zdolności manualnych i wyobraźni. W związku z tym poza cechami osobowościowymi oraz interpersonalnymi warto również posiadać chęć ciągłego doskonalenia – poszerzania wiedzy oraz rozwijania umiejętności. Ponadto trzeba znać swoje ograniczenia i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do rodzaju zmiany i możliwości wykonania makijażu skierować pacjenta do lekarza, który podejmie decyzję, czy i ewentualnie kiedy go wykonać.

Terapia ciała i duszy

Kluczem do sukcesu w pracy z pacjentami, borykającymi się z niedoskonałościami natury dermatologicznej, jest z jednej strony oddziaływanie na polu estetycznym, które ma na celu zniwelowanie widocznej zmiany. Z drugiej strony równie ważne jest stymulowanie do wzmocnienia poczucia wartości oraz dokonywanie wyborów indywidualnie dopasowanych do potrzeb osoby zgłaszającej się po pomoc.

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.