Koszyk

Jakie kwasy można ze sobą łączyć, by uzyskać wielokierunkowe działanie?

| Autor: Kinga Ryczek

Terapie z wykorzystaniem kwasów są jednymi z najskuteczniejszych zabiegów stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Ich intensywność i częstotliwość zwiększa się jesienią i zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, a skóra klientów wymaga przywrócenia jej utraconej latem równowagi.

Kwasy kosmetyczne to substancje, których stosowanie w krótkim czasie zapewnia
widoczne efekty. Ich działanie polega nie tylko na eksfoliacji naskórka. Mogą one również wpływać na rozjaśniania przebarwień, wygładzanie zmarszczek, rozświetlanie i nawilżenie skóry lub redukcję wydzielania łoju i zmian trądzikowych.

prenumerata

Kwasy wykorzystywane w zabiegach

Najczęściej stosowane w kosmetologii kwasy należą do trzech głównych grup: alfa-hydroksykwasów (AHA), beta-hydroksykwasów (BHA) i polihydroksykwasów (PHA). Różnią się one budową chemiczną, sposobem działania oraz jego intensywnością. Kwasy AHA doskonale przygotowują skórę na przyjęcie kolejnych składników aktywnych i – w zależności od rodzaju i stężenia – mogą silnie złuszczać, oczyszczać lub poprawiać jej strukturę. Należący do kategorii BHA kwas salicylowy ma dodatkowo silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, zaś substancje z grupy PHA są najdelikatniejszymi z wymienionych i nie wywołują podrażnień. Głęboko nawilżają i rozjaśniają skórę.

Sprawdzone połączenia kwasów, które znajdują zastosowanie w zabiegach kosmetycznych

Stosując w jednej terapii zabiegowej preparaty będące mieszaninami różnych kwasów, zwiększamy ich wielokierunkowe działanie. W tym samym czasie wpływamy na kilka różnych problemów skórnych.

Przykładami kwasów, które świetnie sprawdzą się w trakcie jednego zabiegu, są:

  • kwas fitowy i kwas migdałowy – to połączenie idealne do zastosowania w zabiegach rzeciwstarzeniowych. Działa nawilżająco i wygładzająco, poprawi jędrność i elastyczność skóry, a dodatkowo rozjaśni przebarwienia;
  • kwas bursztynowy i kwas migdałowy – widocznie oczyszczą skórę, przyspieszą odnowę komórkową i wyrównają koloryt. Rozjaśnią ją i wygładzą, gdyby była szara i pozbawiona blasku;
  • kwas glikolowy i glukanolakton – połączenie tych dwóch kwasów zapewni łagodną, ale skuteczną eksfoliację skóry tłustej i łojotokowej. Zredukuje wykwity zmian zapalnych i ureguluje pracę gruczołów łojowych. Zmniejszy również widoczność blizn i zapobiegnie nadmiernemu złuszczaniu
    się naskórka.

Wymienione przykłady zastosowań kwasów to tylko niektóre z możliwości, które jesienią i zimą sprawdzą się w gabinetach kosmetycznych. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak skutecznymi i wielokierunkowym substancjami są kwasy oraz indywidualnie dopasować ich rodzaje do skóry klienta.

    Kinga Ryczek

    Magister kosmetologii, Junior Brand Manager Farmona Professional www.farmonaprofessional.pl