Koszyk

Składniki pod lupą cz. 5 – krocyna

| Autor: Prof. Dr Hab. N. Med. Magdalena Górska-Ponikowska

Z tego artykuł dowiesz się:

  • jakie jest działanie pośrednie krocyny?
  • jak można ochronić skórę przed stresem cyfrowym?
  • jaki jest wpływ krocyny na komórki macierzyste?

Krocyny, należące do glikozydów apokarotenoidowych, są głównymi bioaktywnymi składnikami i barwnikami owoców Crocus sativus stigma i Gardenii jasminoides . Crocus sativus L ., wieloletnie zioło z rodziny Iridaceae , jest dobrze znane ze swoich suszonych czerwonych znamion, zwanych szafranem [1] . Ze względu na skomplikowany proces zbioru, niską wydajność i wysokie koszty pracy, szafran, nazywany „czerwonym złotem”, jest jedną z najdroższych przypraw na świecie .

Szafran ma nie tylko silne działanie farmakologiczne, ale jest także źródłem niektórych unikalnych apokarotenoidów, w tym krocyn (estrów glikozylowych krocetyny, o czym jeszcze za chwilę), pikrokrocyny i safranalu, odpowiedzialnych za czerwony kolor, gorzki smak i ostry aromat. Natomiast Gardenia jasminoides jest uprawiana w Chinach od prawie 1000 lat i ma ogromną wartość ozdobną i leczniczą.

Trochę biochemii…

Krocyna jest syntetyzowana w wyniku estryfikacji gentiobiozy (disacharydu) i krocetyny (kwasu dikarboksylowego, pochodnej beta-karotenu) i należy do grupy hydrofilowych karotenoidów. Biosynteza krocyny zachodzi podczas szlaku utleniania zeaksantyny przy udziale dehydrogenazy aldehydowej oraz UDP-glikozylotransferazy. W wyniku reakcji glikozylacji tworzy się pięć rodzajów krocyn (krocyna-Ⅰ, krocyna-Ⅱ, krocyna-III, krocyna-Ⅳ i krocyna-Ⅴ). Wśród nich głównym składnikiem

Pozostało 84% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Naukowo zajmuje się badaniem etiopatogenezy oraz patomechanizmów związanych z rozwojem i progresją chorób nowotworowych, neurologicznych, dermatologicznych i kardiologicznych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka dwóch patentów z zakresu alergologii i onkologii, jednego zgłoszenia patentowego dotyczącego diagnostyki wczesnego stadium choroby Parkinsona i czterech patentów z dziedziny kosmetologii. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureatka sopockiej muzy w dziedzinie nauki, człowiek roku art of BEAUTY Prestige Awards 2022. Prywatnie żona i spełniona mama wspaniałego synka, która wraz z rodziną kocha podróżować i poznawać nowe kultury.