Koszyk

Ktoś tu jest za gruby?

| Autor: Joanna Siruga

Z tego artykułu dowiesz się:

• W jaki sposób wybór rodzaju stylizacji wpływa na efekt końcowy zabiegu?

•  Jak pogodzić życzenia klientki z realnymi możliwościami, w zgodzie ze sztuką profesjonalnej stylizacji rzęs?

•  Jakie są zgubne skutki nieprawidłowego doboru parametrów stylizacji?

•  Dlaczego grubość, długość i kondycja naturalnych rzęs klientki powinna być kluczowym wyznacznikiem wyboru technik i produktów z jakimi pracujemy?

Najczęstsze problemy w stylizacji rzęs (cz. 3) | Dotarliśmy już do trzeciego – przedostatniego kroku do sukcesu w trwałej stylizacji rzęs. W poprzednich dwóch artykułach Joanna Siruga przybliżyła zagadnienie prawidłowego przygotowania rzęs naturalnych i udzieliła wskazówek dotyczących doboru i profesjonalnej pracy z klejem. Dziś skupimy się na niezwykle ważnej kwestii doboru rodzaju stylizacji do rzęs naturalnych.

W pogoni za gęstymi, idealnie wypełnionymi rzęsami stylistki często zapominają o tym, że natury nie da się oszukać. Każda syntetyczna rzęsa to obciążenie dla rzęsy naturalnej. Na rynku są dostępne grubości rzęs od 0,03 do 0,30 mm. Powszechnie uznaje się, że grubości powyżej 0,15 mm nie powinny już być stosowane ze względu na zbytnie obciążenie rzęs naturalnych. By zrozumieć, jaki ciężar muszą nosić nasze rzęsy, warto jest się przyjrzeć temu z bliska i określić, jakiej grubości są rzęsy naturalne, a także, w jakiej fazie wzrostu się znajdują.

Oczekiwania klientki vs rzeczywistość

Wielokrotnie to klientka przychodzi z informacją, na jaką stylizację się decyduje. Jednakże stylistka powinna zabrać ostateczny głos podczas dokonywania wyboru oraz poinformować klientkę o konsekwencjach nieprawidłowo dobranej stylizacji. Jako profesjonalistka jest zobowiązana do przedstawienia alternatywy stylizacji, tak aby zaspokoić potrzeby klienta, ale zarazem nie narażać na osłabienie rzęs naturalnych.

Mniej znaczy więcej

Rzęsy naturalne reagują bardzo szybko na nadmierną wagę, a ich reakcją jest zaburzony przyrost. Oznacza to, że rzęsy, które są przedłużone zbyt ciężką stylizacją, będą rosły szybciej, ale i szybciej wypadną, co w konsekwencji zaburzy cykl wzrostu włosa. Jeśli masz klientki, które po dwóch tygodniach posiadają jedynie 30–40 proc. z ostatniej stylizacji, a pozostałości są mocno odrośnięte, to bezapelacyjnie powinnaś zmienić stylizację na lżejszą. Zwykle zdarza się to u klientek z rzadkimi rzęsami, które chcą mieć piękną i pełną stylizację. W takim wypadku warto zastosować zejście z grubości rzęs syntetycznych i np. zamiast stylizacji 4D 0,07 zastosować 4D 0,05 bądź 5–6D 0,03. Klientka już po drugiej wizycie odczuje ogromną różnicę, a oprócz dłużej utrzymującego się rezultatu, będzie miała znacznie mniej długich odrostów, co ułatwi jej codzienne układnie rzęs.

Trwałe szkody

Podobnie ma się sytuacja z rzęsami wykonanymi metodą 1:1 i nieprawidłowym doborem grubości. Jeśli odwiedza nas nowa klientka i jej aktualna stylistka rzęs zastosowała grubość 0,20, to naturalnie będzie ona oczekiwać, iż opuści nasz salon z mocno podkreślonym wizerunkiem. Naszym zadaniem jest zaspokoić jej potrzebę, nie wpływając negatywnie na stan zdrowia rzęs naturalnych, które nadmiernie obciążone i często szarpane, mogą wypaść bezpowrotnie. Trwałe uszkodzenie brodawek przywłosowych poprzez nieprawidłową stylizację zdarza się coraz częściej, a klientki, nieświadome efektów ubocznych niezdrowej stylizacji, próbują wywierać presję na każdej stylistce, do której trafią.

Konieczny kompromis

Jak pogodzić oczekiwania klientki z profesjonalnym podejściem do naszej pracy? Panie lubujące się w mocno podkreślonej oprawie oka powinny usłyszeć od eksperta, jakie mogą być tego następstwa, a także – co możemy im zaproponować. Jeśli jeszcze nie wykonujesz stylizacji objętościowych, a nie chcesz wykonać zbyt ciężkiej stylizacji, to idealnym rozwiązaniem będą rzęsy typu flat, czyli płaskie. Są one intensywnie czarne, ale i lekkie. Eliptyczny kształt pozwala na użycie grubości 0,20 bez wywierania dodatkowego nacisku na rzęsy.

Cykl życia rzęsy

Rzęsa rzęsie nierówna

Grubość naturalnych rzęs waha się od 0,07 do 0,12 mm. Grubość i ich kondycja są jednymi z głównych wyznaczników tego, jaka metoda powinna być zastosowana. Pamiętaj, by nasada stworzonej kępki bądź użytej rzęsy syntetycznej nie przekraczała grubości rzęsy naturalnej. Otaczaj troską tzw. baby lashes, czyli rzęsy w pierwszej fazie wzrostu włosa, przedłużaj je z rozwagą i zawsze stosuj najmniejsze grubości i długości rzęs syntetycznych. Przedłużaj rzęsy w fazie anagenu wyłącznie, jeśli jest to niezbędne.

Optymalizacja

Każda stylistka powinna posiadać w asortymencie różne długości i grubości oraz rodzaje rzęs, tak aby zapewnić każdej klientce spersonalizowaną usługę, polegającą na zindywidualizowanym doborze produktów i technik zapewniających optymalny efekt końcowy. Prawidłowo wykonany zabieg stylizacji rzęs jest bezpieczny dla oczu i rzęs. Profesjonalizm w doborze odpowiednich materiałów zapewnia nam nie tylko idealny rezultat, ale i trwałość, co jest kluczowym aspektem zarówno dla nas, jak i dla samej klientki. To właśnie odbiorca zabiegu jest naszym ostatnim ogniwem w drodze po sukces w TRWAŁEJ STYLIZACJI RZĘS. O wszystkich aspektach prawidłowej pielęgnacji rzęs i zaleceniach dla klienta przeczytasz już w kolejnym wydaniu magazynu BEAUTY FORUM.

SINGLE CZY VOLUME?

Jeśli chodzi o trwałość stylizacji rzęs w zależności od metody, to rzęsy objętościowe osiągają zdecydowanie lepsze wyniki, co jest zasługą poniższych czynników: – większa powierzchnia łączenia między rzęsą naturalną a syntetyczną, – mniejsza waga użytego polimeru, – lepszy balans rzęs sztucznych na naturalnej, nawet podczas zrastania, – optycznie kilka kępek tworzy efekt większego wypełnienia aniżeli rzęsy przedłużane metodą 1:1, – zdecydowanie cieńsze rzęsy używane do wykonania aplikacji, – większa plastyczność rzęsy sztucznej ze względu na jej grubość, – w metodach objętościowych kilka rzęs sztucznych jest połączonych między sobą klejem, a także każda z nich jest złączona z rzęsą naturalną za pomocą kleju, co tworzy trwalsze wiązanie. Wadą metod objętościowych jest wyższa cena i zdecydowanie wyższy poziom trudności w wykonaniu usługi.

Joanna Siruga

Współzałożycielka marek JoLash, Safewax, Browmination, Organic Lash Botox.
Międzynarodowy mastertrainer oraz sędzia na mistrzostwach w stylizacji rzęs i brwi.Specjalista w dziedzinie liftingu rzęs oraz reprezentant australijskiej marki Elleebana. Autorka artykułów edukacyjnych w prasie branżowej oraz pierwszego opatentowanego podręcznika z ćwiczeniami dla stylistek rzęs The Lashbook. Prelegentka na kongresach i konferencjach branżowych. Pasjonatka, zawsze online, zawsze gotowa, by pomóc.