Koszyk

Solo i w duecie – rola podologa i fizjoterapeuty

| Autor: Taras Semenyna

Spis treści:

Zdrowe i zadbane stopy – które są narażone zarówno na pozornie błahe obtarcia, jak i na zakażenia na tle bakteryjnym oraz na urazy mechaniczne – to jedna z podstaw prawidłowego funkcjonowania człowieka. Odpowiednio wczesne wykrycie w ich obrębie jakichkolwiek zmian pomaga w ewentualnym późniejszym postępowaniu, którego podejmie się specjalista – w tym przypadku dwóch: podolog i fizjoterapeuta.

Idealny scenariusz dla pacjenta jest taki, gdy działania obu fachowców wzajemnie się uzupełniają. Przyjrzyjmy się kompetencjom obu grup zawodowych oraz jak ich działania mogą się wzajemnie uzupełniać.

prenumerata

KOMPETENCJE PODOLOGA

Podolog powinien znać szczegółowo budowę stopy, jej biomechanikę oraz choroby i schorzenia, które jej dotyczą. W swojej pracy wykorzystuje także wiedzę z takich dziedzin medycyny, jak kosmetologia, dermatologia, chirurgia, a nawet diabetologia. Przyjmując pacjentów w różnym wieku – niezależnie, czy w gabinecie podologicznym, czy też w ramach praktyki prywatnej – skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób oraz zaburzeń dotyczących stóp, a także na ich profilaktyce. W szerokim wachlarzu usług-zabiegów podologicznych znajdują się:

  • leczenie poważnych chorób, np. stopa cukrzycowa, i zabiegi w przypadku mniej poważnych dolegliwości, jak wrastające czy wkręcające paznokcie, suche i pękające pięty;
  • usuwanie odcisków, brodawek i modzeli – specjalista może wyeliminować te problemy, posiłkując się różnymi metodami, m.in. krioterapią, leczeniem chemicznym czy elektrokoagulacją;
  • leczenie chorób grzybiczych i bakteryjnych
  • za sprawą zaordynowania odpowiednich leków i pielęgnacji stóp;
  • masaże stóp – redukujące ból, stres i poprawiające krążenie krwi, oraz profesjonalne obcinanie paznokci;
  • korekta wad postawy – podolog wykonuje ortezy, korygujące wady postawy, takie jak płaskostopie, szpotawość czy koślawość; pomagają one także zmniejszyć ból oraz poprawić funkcjonowanie stopy.

Badanie wykonane przez podologa polega na zebraniu od pacjenta informacji o tym, jaki tryb życia prowadzi, a także na temat przebytych urazów czy kontuzji. Często bowiem już w trakcie takiego wywiadu podolog jest w stanie postawić trafną diagnozę. Ponadto, warto w wielu przypadkach – takich jak: haluksy, płaskostopie, metatarsalgia, stopa reumatoidalna czy palce młotkowate – wykonać podobarografię.

Kompetencje fizjoterapeuty podologicznego

Ogólnie rzecz biorąc, fizjoterapeuta ma za zadanie przywrócić pacjentowi utraconą sprawność, a także za pomocą zabiegów doprowadzić do wyhamowania postępu lub nawrotu schorzeń oraz zmniejszenia odczuwania różnych dolegliwości. Ustalając plan rehabilitacji, musi mieć natomiast na względzie, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania intensywności oraz jakości zabiegów do konkretnego problemu zdrowotnego. Fizjoterapia jest elementem nowoczesnej podologii – fizjoterapeuta zna anatomię i biomechanikę, specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń stóp, a także metodach zapobiegania urazom stóp – opartym na terapii manualnej czy indywidualnie dobranych planach ćwiczeń. Ważną rolę trzeba również przypisać terapeutom jako tworzącym i dobierającym pacjentom wkładki.

Schorzenia, którymi zajmie się terapeuta podologiczny, to m.in.:

  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • paluch koślawy,
  • urazy stopy i złamania,
  • haluksy,
  • ostroga piętowa,
  • zerwanie ścięgna Achillesa,
  • bóle przodostopia,
  • skręcenie kostki.

Konsultacja z fizjoterapeutą opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, jego ocenie posturalnej, a także, często, na teście diagnostycznym. Pozwala on dokładnie ocenić, czego dotyczy problem w stopie pacjenta. Następnie obie strony omawiają cele i oczekiwania terapeutycznej współpracy – w tym miejscu ustalana jest, przykładowo, częstotliwość zabiegów, którym powinien poddać się pacjent.

Współpraca podologa z fizjoterapeutą

W problemach stóp i nóg, dla uzyskania dobrych efektów terapii, ważna jest współpraca fizjoterapeuty z podologiem. Jak przyznają specjaliści obu dziedzin – jest podstawą pracy w poradni chorób stóp. „Wymiana” pacjentów pomiędzy podologiem a fizjoterapeutą, i na odwrót, sprzyja holistycznemu podejściu do problemów ze stopami, z którymi do gabinetów obu specjalistów trafia wiele osób, potrzebujących fachowej pomocy. Wspomniana współpraca dobrze sprawdza się przy skręceniu stawu skokowego, modzelach, złamaniach czy ostrodze piętowej. Jest wiele opisanych przypadków świadczących zarówno o efektywności takiego działania, jak i jego długotrwałości. Powyżej wspomniane zagadnienia, wraz z konkretnym case study, zostaną omówione przez dr. Tarasa Semenynę podczas kongresu podologicznego.

Taras Semenyna

Dyplomowany lekarz medycyny, specjalista dermatolog, trycholog, podolog. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu (Ukraina). Wspiera polskich specjalistów, biorąc również udział w konferencjach i sympozjach naukowych związanych z naukami o stopie. Założyciel STEPMED Semenyna Clinic w Szczecinie.