Koszyk
trądzik różowaty

Czerwony alarm

| Autor: Agata Czałbowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są objawy trądziku różowatego,
  • jakie są przyczyny zaostrzenia się trądziku,
  • jak powinna wyglądać pielęgnacja.

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry występująca na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych. Patogeneza tego schorzenia nie jest jednorodna i do końca wyjaśniona, zależy od wielu czynników. Jeden z elementów predysponujących do rozwoju trądziku różowatego to cera tłusta, wrażliwa i naczyniowa, a także mieszana (tłusta w strefie T i sucha na policzkach).

Choroba ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku 30‒50 lat. Znacznie częściej występuje jednak u kobiet, ze szczególnym nasileniem w okresie menopauzalnym, w trakcie menstruacji oraz ciąży. Wskazuje to na istotny wpływ zmian hormonalnych na chorobę. Statystycznie rzadziej dotyka mężczyzn, ale jej przebieg jest w ich przypadku cięższy. Zmiany zlokalizowane są na twarzy, głównie w środkowej części czoła, na nosie, policzkach i brodzie – tworzy się charakterystyczny „motyl”.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego to przede wszystkim rumień, teleangiektazje, grudki oraz krostki na podłożu łojotoku. W zależności od obrazu zmian możemy wyróżnić trzy fazy:

  1. Faza I. Okres rumieniowy – zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem

Pozostało 75% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.