Koszyk

Jakie peelingi chemiczne na lato?

| Autor: Anna Olkowska

Wokół peelingów chemicznych wciąż krąży wiele mitów, zaczerpniętych z samych początków historii ich powstania. Największym z nich jest strach przed stosowaniem ich w okresie letnim. Wrzucając wszystkie kwasy do „jednego worka” ograniczamy sobie możliwości terapeutyczne w gabinecie.

Na szczęście wraz z rozwojem kosmetologii zmienia się również podejście. Aktualnie dostępnych jest tak wiele preparatów o różnym zakresie działania na skórę, że kwasy przestają jednoznacznie kojarzyć się ze złuszczaniem, peelingiem.

prenumerata

Co więc możemy robić latem w gabinecie, i to skutecznie? W zasadzie wszystko – od traktowania skóry trądzikowej, z przebarwieniami, starzejącej się, po cery z zaburzoną barierą hydrolipidową czy atopowym zapaleniem skóry.

Nie wszystkie kwasy złuszczają, ponadto nie jest to wyznacznik ich skuteczności. Kluczowy jest cel zabiegowy, a narzędzi jest wiele. Poniżej wymienię jedynie kilka przykładów:

  • Kwas ferulowy to silny przeciwutleniacz, który może pomóc w redukcji uszkodzeń spowodowanych przez promieniowanie UV. Wykazuje znikomy potencjał złuszczający. Z kolei kwas azelainowy i azeloglicyna są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, dzięki czemu okazują się idealne w walce z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry. Delikatnie peelingują, natomiast nie uwrażliwiają skóry na działanie słońca;
  • Kwas migdałowy jest jednym z najpopularniejszych związków chemicznych stosowanych w zabiegach na twarz. Ma on właściwości delikatnie złuszczające i wygładzające skórę, a także rozjaśniające, co pomaga w redukcji przebarwień i plam pigmentacyjnych. Działa silnie antybakteryjnie, więc warto włączyć go do letnich kuracji przeciwtrądzikowych;
  • Kwas laktobionowy to kwas o łagodnym działaniu, który może pomóc w nawilżeniu skóry i wzmocnieniu bariery hydrolipidowej. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Doskonale sprawdzi się w terapiach skór suchych, wrażliwych, czy z trądzikiem różowatym;
  • Kwas azjatykowy to kolejny składnik, który warto uwzględnić w letnich zabiegach na twarz. Ma on właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące, dzięki czemu może pomóc w redukcji zaczerwienień, stanów zapalnych i uszkodzeń skóry. Idealnie sprawdzi się po intensywnej ekspozycji na słońce, przywracając komfort i odpowiednie nawodnienie skóry.

Całoroczne kwasy, które są zdecydowanie warte uwagi, to kwasy: glicyryzynowy, askorbinowy, jabłkowy, rozmarynowy, madekasowy, nikotynowy czy huminowy.

Warto zagłębić się w temacie kwasów, dzięki poszerzonej wiedzy dostajemy do ręki skuteczne narzędzia ‒ ku zadowoleniu nas oraz naszych klientów.

Anna Olkowska

Kosmetolog, twórca marki Beautiful Solutions, współtwórca studia Beautiful Body Solutions