Koszyk

Składniki pod lupą cz. 2 – kurkumina

| Autor: Prof. Dr Hab. N. Med. Magdalena Górska-Ponikowska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest kurkumina,
  • jakie są jej właściwości zdrowotne,
  • w jaki sposób można ją wykorzystać do dbałości o urodę.

W popularnym odbiorze znana głównie jako egzotyczna przyprawa, kurkumina kryje w sobie potencjał daleko większy niż tylko poprawa smaku potraw. Dzięki istotnym właściwościom przeciwdziałającym utlenianiu możliwe jest wykorzystanie jej w leczeniu schorzeń (w tym nowotworowych), jak również w spowalnianiu procesów starzenia oraz dbaniu o stan skóry.

Kurkumina jest żółtym związkiem chemicznym wyizolowanym z kłączy ostryżu długiego (kurkuma, łac. Curcuma longa) [1]. Kurkuminę na co dzień stosujemy jako przyprawę znaną pod jej angielską nazwą turmeric lub popularnie kurkuma. Jest składową indyjskiej przyprawy curry, znajduje także zastosowanie jako barwnik spożywczy, na przykład do margaryny lub musztardy. Kurkuma była historycznie stosowana w ziołolecznictwie, w charakterze naturalnego środka łagodzącego stany zapalne skóry oraz choroby przewodu pokarmowego.

Czy kurkumina niszczy wolne rodniki?

Dobroczynne działanie kurkuminy wynika przede wszystkim z jej właściwości antyoksydacyjnych. Chemicznie należy do grupy polifenoli, czyli związków o budowie aromatycznej (pierścieniowej), które zawierają liczne grupy hydroksylowe (–OH).

Z uwagi na to, molekularnym mechanizmem działania kurkuminy jest neutralizacja reaktywnych form tlenu i azotu, do których zaliczamy wolne rodniki, oraz hamowanie kaskady procesów biochemicznych indukowanych stresem oksydacyjnym. Niekontrolowany stres tlenowy jest ściśle związany z szeregiem patologii – stanami nowotworowymi, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi. Ponadto przyspiesza on procesy starzenia się oraz indukuje dermatozy skórne, łącznie ze skórą głowy [1–3].

Badania nad starzeniem skupiły się na centralnym odkryciu, które pochodzi z 1956 roku. W tym właśnie roku prof. Denham Harman sformułował wolnorodnikową teorię starzenia

Pozostało 83% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Naukowo zajmuje się badaniem etiopatogenezy oraz patomechanizmów związanych z rozwojem i progresją chorób nowotworowych, neurologicznych, dermatologicznych i kardiologicznych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka dwóch patentów z zakresu alergologii i onkologii, jednego zgłoszenia patentowego dotyczącego diagnostyki wczesnego stadium choroby Parkinsona i czterech patentów z dziedziny kosmetologii. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureatka sopockiej muzy w dziedzinie nauki, człowiek roku art of BEAUTY Prestige Awards 2022. Prywatnie żona i spełniona mama wspaniałego synka, która wraz z rodziną kocha podróżować i poznawać nowe kultury.