Koszyk

Kwas traneksamowy

| Autor: Dr N. Med. Dorota Sołdacka

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego warto włączyć kwas traneksamowy do pielęgnacji skóry naczyniowej?

• Dlaczego skóra nadreaktywna jest wymagającym przeciwnikiem, gdy w grę wchodzi walka z przebarwieniami?

• W jaki sposób kwas traneksamowy jest wykorzystywany w medycynie?

• Z jakimi innymi składnikami warto łączyć kwas traneksamowy w terapie skojarzone?

Terapia przebarwień skóry naczyniowej | Skóra naczyniowa często bywa nadwrażliwa, dlatego dobór odpowiedniej profesjonalnej pielęgnacji kosmetologicznej jest często kłopotliwy. Problem pogłębia się, gdy na skórze naczyniowej dodatkowo pojawiają się przebarwienia. Skuteczną odpowiedzią na te problemy wydaje się być używany już od dawna w medycynie kwas traneksamowy. O jego zastosowaniu w estetyce pisze dla Was Dorota Sołdacka.

Skóra naczyniowa charakteryzuje się nadmierną reaktywnością, która objawia się rumieniem i teleangiektazjami. Rumień w początkowej fazie jest przemijający, jednakże może przejść w trwałe zmiany, objawiające się permanentnym zaczerwienieniem skóry z wyraźnymi, drobnymi naczyniami krwionośnymi.

Problematyka

Nadmierna wrażliwość i nadreaktywność skóry naczyniowej sprawia, że wybór terapii kosmetologicznej bywa utrudniony. Szczególnie w przypadku powstałych na skórze hiperpigmentacji. Przebarwienia typu melasma występują w postaci szarobrązowych plam zlokalizowanych w miejscach narażonych na ekspozycję promieniowania UV, dodatkowo otoczone są rumieniem. Przebarwienia pojawiające się na skórze naczyniowej są dość trudne do zlikwidowania ze względu na: wzrost liczby i wielkości naczyń krwionośnych, wzrost ekspresji czynnika śródbłonka naczyń krwionośnych (VEGF), zwiększone uwalnianie czynników zapalnych oraz uwalnianie plazminogenu. Preparaty wyrównujące koloryt najczęściej działają drażniąco oraz wysuszająco na skórę. Zastosowanie ich w przypadku skóry naczyniowej może skutkować dodatkowym podrażnieniem oraz nasileniem rumienia.

Kwas traneksamowy w estetyce

Wpływ kwasu traneksamowego na przebarwienia został odkryty w 1976 roku. Wtedy właśnie zaobserwowano, iż w procesie leczenia pacjentów z przewlekłą pokrzywką doszło także do zmniejszenia melasmy. Mechanizm działania kwasu traneksamowego polega na:

– hamowaniu wytwarzania plazminy,
– hamowaniu plazminy,
– zmniejszeniu endoteliny-1,
– redukcji VEGF,
– zmniejszeniu proliferacji melanocytów,
– redukcji poziomu wolnych aminokwasów i produkcji prostaglandyn,
– działaniu przeciwzapalnym,
– poprawie funkcjonowania bariery naskórkowej.

Preparat ten hamuje osoczowe aktywatory plazminogenu oraz pośrednio wpływa na inhibicję tkankowych aktywatorów plazminogenu, co skutkuje blokowaniem przemiany plazminogenu w plazminę. W wyniku hamowania plazminogenu dochodzi do obniżenia syntezy prostaglandyn, obniżenia aktywności tyrozynazy w melanocytach, a w konsekwencji ograniczenia melanogenezy. Kwas traneksamowy wpływa na zmniejszenie istniejących przebarwień, a także przeciwdziała powstawaniu nowych. Dodatkowo zmniejsza rumień i działa przeciwzapalnie. Doskonale sprawdza się w trądziku różowatym. Poprzez działanie przeciwzapalne kontroluje świąd i rumień, nawilża, a także przyspiesza odnowę bariery naskórkowej.

Kilka słów o kwasie traneksamowym Kwas traneksamowy został opisany po raz pierwszy w 1962 roku jako lek przeciwkrwotoczny, natomiast w 2011 roku wpisano go na listę najważniejszych leków proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Jest szeroko wykorzystywany w medycynie. Należy do grupy syntetycznych aminokwasów charakteryzujących się działaniem przeciwkrwotocznym. Stosowany jest w przypadku krwawień związanych z używaniem leków, urazów, a także po operacjach otolaryngologicznych (np. wycięcie migdałków). Wpływ kwasu traneksamowego na przebarwienia został odkryty w 1976 roku, kiedy w wyniku leczenia pacjentów z przewlekłą pokrzywką doszło do zmniejszenia melasmy.

Terapie skojarzone

Kwas traneksamowy może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, tj. witaminą C. Może być również łączony z kwasami: azelainowym, kojowym, cytrynowym, mlekowym, migdałowym, salicylowym, alfa-arbutyną, retinolami. Substancje te mogą być połączone w jednym preparacie. Dopuszczalna jest również aplikacja warstwowa kwasu traneksamowego poprzedzona lub zakończona innym pilingiem chemicznym lub retinolem w celu wzmocnienia jego działania. Kwas traneksamowy może być aplikowany manualnie, powierzchniowo oraz z wykorzystaniem perforacji skóry na poziomie 0,25–0,5 mm.

Podsumowanie

Synergia działania pilingów chemicznych polega na określonym działaniu każdego z preparatów. Dzięki dokładnej znajomości fizjologicznego wpływu danego preparatu na skórę możliwe jest zastosowanie idealnego, spersonalizowanego zabiegu. Rozpoznanie problemu skóry, stworzenie jej terapii oraz dobór właściwego pilingu chemicznego łącznie z jego parametrami, formą oraz metodą aplikacji znacznie skraca czas osiągnięcia określonego celu związanego z piękną, zdrową skórą oraz wprowadza w nowy wymiar kosmetologii.

dr n med. Dorota Sołdacka

Kosmetolog, biolog, absolwentka GUM, Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, adiunkt na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu WSZ w Gdańsku. Właścicielka Estetic Studio Kosmetyczne Dorota Sołdacka. www.estetic-studio.pl