Koszyk

Kwiaty polskich łąk

| Autor: Aneta Kołaczek
Z tego artykułu dowiesz się
• Jakie właściwości mają popularne i często spotykane na polskich łąkach rośliny
• Jakie dobrać ekstrakty roślinne skutecznie pielęgnujące skórę  do problemu klienta
• Dlaczego kosmetyki naturalne nie są polecane dla alergików
 
Kosmetyki naturalne to nie tylko odpowiednie certyfikaty, sprawdzone surowce, konieczność zawarcia w składzie określonej ilości produktów pochodzenia naturalnego. Naturalne kosmetyki to też odpowiednio dobrane składniki aktywne, jednoznacznie kojarzące się z pierwotnym bogactwem przyrody. Nie trzeba szukać daleko. Na polskich łąkach i polach znajdziemy mnóstwo inspiracji.
 

Ekstrakty z pospolitych łąkowych kwiatów i ziół często zawarte są w kremach, maskach i tonikach. Nie tylko przywołują na myśl spacery po kwitnących łąkach z czasów dzieciństwa, ale też skutecznie pielęgnują skórę.

Zapachu kwiatów dzikiej róży nie da się pomylić z niczym innym. Kiedy płatki opadną, dno kwiatu przekształca się w zmięśniałą szupinkę Jest to tzw. pseudoowoc, bogate źródło witaminy C. Z owocu róży pozyskuje się olejek eteryczny, który wzmacnia, nawilża, regeneruje, rozjaśnia przebarwienia. Sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, zwłaszcza w pielęgnacji cery naczyniowej, wrażliwej, dojrzałej. Olejek różany działa przeciwzmarszczkowo, przyspiesza regenerację skóry.
 

Rumianek – znane nam od dzieciństwa koszyczki rumianku zawierają olejki eteryczne bogate w α-bisabolol. Rumianek działa łagodząco, przeciwzapalnie, rozjaśnia włosy, wyrównuje koloryt cery. Przynosi ulgę suchej, podrażnionej skórze. Uwaga: rumianek ma silne właściwości alergizujące.

.

Niebieskie drobne kwiatki chabru bławatka znajdziemy najczęściej w kremach na cienie i obrzęki pod oczami. Wykorzystywany jest również w kosmetykach do cery tłustej i szamponach przeciwłupieżowych. Ziołolecznictwo ceni tę roślinę ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwzapalne. .
Podbiał pospolity kojarzymy na ogół z tabletkami na kaszel i chrypkę. Kosmetologia wykorzystuje podbiał w szamponach przeciwłupieżowych i kremach do cery łojotokowej. Podobnie prawoślaz – doskonale znany składnik syropu na kaszel w kosmetyce ceniony jest ze względu na właściwości wygładzające skórę, łagodzące podrażnienia. .
Niepozorne i delikatne kwiaty stokrotki pospolitej przysłużą się cerze tłustej i zanieczyszczonej. Wykazują bowiem właściwości ściągające i bakteriobójcze. Domowe kąpiele z dodatkiem ziela stokrotki będą wzmacniały skórę, regenerowały, likwidowały obrzęki. .
Bratek, inaczej fiołek trójbarwny, oczyszcza skórę, łagodzi łojotok, wspomaga terapię cery trądzikowej. Ziele bratka jest źródłem flawonoidów, mających zdolność penetracji przez warstwę rogową naskórka do głębszych warstw skóry. .
Wyciąg ze świetlika łąkowego – rośliny o drobnych białych, fioletowo żyłkowanych kwiatach z żółtą plamką – wykazuje właściwości kojące, przeciwpodrażnieniowe. Niweluje oznaki zmęczenia, zmniejsza opuchnięcia i zaczerwienienia delikatnej skóry okolicy oczu. .
 
Pamiętajmy,  że każdy kosmetyk może wywołać alergie czy podrażnienie. Produkty i kosmetyki naturalne nie są, wbrew powszechnie panującej opinii, tożsame z mniejszym ryzykiem alergii – wręcz przeciwnie. Składniki roślinne są w wielu przypadkach silnymi alergenami. Dlatego zawsze przed zastosowaniem kosmetyków z zawartością ekstraktów roślinnych należy upewnić się, że klient nie cierpi na alergie wziewne czy kontaktowe. .
 
Choć egzotyczne rośliny z najdalszych zakątków świata zyskują w kosmetyce naturalnej coraz większą popularność, warto pamiętać, że cenne składniki mamy na wyciągnięcie ręki. .
aneta kolaczek

Aneta Kołaczek

Chemik, technolog kosmetyków, obserwatorka trendów, prelegentka kongresów kosmetologicznych. Autorka publikacji w mediach branżowych.