Koszyk
Lekkie spojrzenie

Lekkie spojrzenie

| Autor: Marta Boryka

Z tego artykułu dowiesz się:
• Jakie są przyczyny powstawania opuchlizny,

• Jaki wpływ na pojawienie się opuchlizny ma naturalny proces starzenia się organizmu

 

Spis treści

Obrzęk w okolicy oczu – Opuchnięcia to jeden z najczęstszych problemów skórnych, przyjrzyjmy się przyczynom powstawania tego niepożądanego efektu.

Zgodnie z definicją, obrzęk (łac. oedema) to gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między zatrzymywaniem płynu w naczyniach a przedostawania się go poza ich światło. W skórze, wspomniane naczynia to cienkie kapilary, które za sprawą swojej specyficznej porowatej budowy są w stanie przekazywać komórkom między innymi tlen, składniki pokarmowe, substancje budulcowe, witaminy i odprowadzać produkty przemiany materii, dwutlenek węgla i energię cieplną. W zdrowej tkance, przepływ ten pozostaje w pewnej równowadze – tyle samo płynu przesiąka z naczynia i napływa do niego. Jeśli zbyt dużo płynu gromadzi się poza naczyniem, powstaje obrzęk.

Dlaczego obszar wokół oczu puchnie?

Obrzęk może się ujawniać poprzez opuchliznę w okolicach oczu oraz uczucie zmę­czenia i ociężałości. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Skóra tej okolicy jest najcieńsza na całym ciele, dodatkowo każdego dnia jest regularnie obciążana działaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W ciągu doby mrugamy, mrużymy oczy, uśmiechamy się, marszczymy brwi angażując mięśnie i skórę wokół oczu tysiące razy. Jaka nie byłaby przyczyna takiego stanu, obrzęki okolicy oczu są istotnym problemem estetycznym, często obniżającym pewność siebie, samoocenę, a także odbiór przez otoczenie.

Fizjologiczna przyczyna obrzęków wokół oczu

Fizjologiczną przyczyną obrzęków jest naturalny proces starzenia się organizmu i towarzyszące mu spowolnienie metabolizmu. Konsekwencją tego jest wolniejszy przepływ krwi, naczynia włosowate stają się mniej wydolne, a ciśnienie w nich wzrasta. W skutek tych zdarzeń więcej płynu przedostaje się z naczyń do otaczającej tkanki. Dodatkowo osłabione wiekiem mięśnie powiek, zwłaszcza dolnej, stają się niewydolne by skutecznie pompować krew w naczyniach. Proces starzenia sprawia także, że zmienia się ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Relokacja do dolnej powieki wywołuje z jednej strony ucisk na naczynia utrudniając przepływ krwi, a z drugiej przyczynia się do powstania widocznej „poduszeczki tłuszczowej” przypominającej obrzęk.

Oprócz naturalnych przyczyn, na opuchnięcia okolicy oczu wpływ ma szereg czynników związanych ze stylem życia, dietą, czy niektórymi schorzeniami. Niedostateczna ilość snu to zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam na myśl. Poranne obrzęki mogą być także efektem braku mrugania w trakcie snu, które stanowi swoisty „trening” dla mięśni i naczyń. Tego typu zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu godziny po przebudzeniu, gdy aktywuje się układ krążenia. W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku wykazano, że zarówno u kobiet, jak i mężczyzn doświadczających niewystarczającej ilości snu, obserwuje się zmiany w obrębie oczu: opuchnięcie powiek, opadanie powieki górnej, zaczerwienie oczu oraz cienie pod oczami.

Do powstawania obrzęków przyczyniać może się także dieta bogata w sól oraz nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów. Wiadomo, że alkohol wpływa niekorzystnie na organizm, niszcząc tkanki, spowalniając procesy gojenia i wywołując stan zapalny. To właśnie zapalenie, przez niektórych uważane jest za podstawową przyczynę powstawania obrzęków. Wydzielane wówczas mediatory zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych i prowadzą do pojawienia się nadmiernej ilości płynu w przestrzeni pozakomórkowej. Ten mechanizm towarzyszy także infekcjom, alergiom i podrażnieniom wywołanym np. przez kosmetyki. 

„W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku wykazano, że zarówno u kobiet, jak i mężczyzn doświadczających niewystarczającej ilości snu, obserwuje się zmiany w obrębie oczu: opuchnięcie powiek, opadanie powieki górnej, zaczerwienie oczu oraz cienie pod oczami”

Odrębną przyczyną, często pomijaną w piśmiennictwie, są zabiegi medycyny estetycznej wykonywane na okolicę oczu. Szczególnie często ma to miejsce po stosowaniu wypełniaczy z kwasem hialuronowym, który uciska na naczynia, a także wiążąc wodę może powodować nadmierny efekt wypełnienia przypominający opuchliznę.

Obrzęki w okolicy oczu – Podsumowanie

Podsumowując, wszyscy jesteśmy narażeni na pojawienie się obrzęku okolicy oczu. W zasadzie trudno mówić tu o skutecznej profilaktyce zatem, to co możemy zrobić, to zaznajomienie się ze składnikami niwelującymi zmiany i ograniczenie niekorzystnych zwyczajów sprzyjających opuchnięciom na tyle, na ile to możliwe.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl