Koszyk

Olej tamanu

| Autor: Dr N. Med. Aleksandra Słodka

Z tego artykułu dowiesz się:

• Skąd pochodzi i jakie właściwości ma olej tamanu?

• Dlaczego polecany jest to cery tłustej, problematycznej i trądzikowej?

• W jaki sposób pielęgnować skórę przy pomocy naturalnych olejów?

• Jakie działanie wykazuje  kalofiloidyna i jakareubina?

Cud natury z wysp Polinezji – Oleje pozyskiwane z roślin to w dzisiejszych czasach dużego zainteresowania produktami naturalnymi absolutny MUST HAVE. Prawidłowo dobrane do typu skóry stają się wartościowym kosmetykiem. W przypadku cery tłustej, dotkniętej trądzikiem bądź innymi stanami zapalnymi, nie wahajmy się wypróbować oleju tamanu, produktu kosmetycznego o bardzo wielu zastosowaniach. Przypomnijmy, że oleje roślinne są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Nałożone na skórę powlekają ją cienką warstwą ochronną i dzięki swoim właściwościom biologicznym korzystnie wpływają na jej kondycję. Olejowanie zapobiega utracie wody ze skóry, zwiększając jej poziom elastyczności i jędrności. Ponadto oleje roślinne to produkty dobrze wchłanialne i rzadko uczulające. Można je stosować nie tylko na skórę, ale także na włosy i paznokcie, co dodatkowo podnosi ich użyteczność. Szeroka gama dostępnych olejów sprawia, że praktycznie dla każdego typu cery znajdziemy odpowiedni produkt. Ale uwaga, źle dobrany olej roślinny może spowodować więcej złego niż dobrego. Do cery tłustej, której towarzyszy trądzik lub inne stany zapalne, warto wypróbować olej tamanu, o którym mówi się „polinezyjski cud natury”.

OLEJ TAMANU

Pochodzenie i skład

Ten drogocenny olej jest pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno nasion owoców drzewa Calophyllum inophyllum, zwanego zwyczajowo drzewem tamanu (kamani lub foraha). To wysokie, dorastające nawet do 30 metrów drzewo stanowi naturalną florę południowej Azji i wysp Polinezji. Co ciekawe, już w latach 20. ubiegłego wieku odkryto silne właściwości regeneracyjne oleju tamanu. Był on już wówczas wykorzystywany jako preparat stymulujący naprawę tkanek. Olej tamanu cechuje wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, w tym głównie kwasu oleinowego (49 proc.), linolowego (21 proc.) i kalofillowego. Ponadto w skład oleju wchodzą między innymi fitosterole, kumaryny, laktony oraz inne związki biologicznie czynne, np. kalofiloidyna i jakareubina. 

Zastosowanie oleju tamanu

Dostępny na rynku olej tamanu ma zieloną barwę i dość intensywny orzechowy zapach. Produkt ten łatwo rozprowadza się na skórze, jest szybko absorbowany i nie pozostawia tłustego filmu. W ofercie znajdziemy czysty 100-proc. olej tamanu lub kosmetyki zawierające go w swoim składzie. Dzięki dobroczynnym właściwościom oleju możemy pozbyć się wielu problemów skórnych. 

Warto dodać, że większość związków zawartych w oleju ma naukowo potwierdzone silne działanie przeciwbakteryjne. Na przykład kalofiloidyna i jakareubina hamują wzrost gronkowca złocistego i pałeczki ropy błękitnej. Dlatego olej tamanu jest szczególnie zalecany do bezpośredniej aplikacji na zmiany zapalne o charakterze bakteryjnym, jak czyraki i ropnie. Ponadto może być pomocny w zapobieganiu i leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, gdzie nierzadko dochodzi do nadkażenia. 

Suche i zniszczone włosy, łojotok skóry głowy

Należy wetrzeć niewielką ilość oleju tamanu we włosy i nasadę skóry głowy, pozostawić na 5–10 minut, następnie umyć włosy szamponem.

dr n. med. Aleksandra Słodka

Mikrobiolog, uzyskała tytuł doktora w dziedzinie immunologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, wykładowca Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi na kierunkach Kosmetologia i Dietetyka, autorka wielu publikacji naukowych, ekspert i autorka artykułów w czasopismach sektora Beauty&med, prelegent na kongresach branży kosmetologicznej.