Koszyk
Pieniądze to nie wszystko

Pieniądze to nie wszystko

| Autor: Beata Adamczyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• W jaki sposób nagradzać pracownika?

• Czy gratyfikacja pozafinansowa ma sens?

• Jakie rodzaju benefity będą odpowiednie dla Twoich pracowników?

• Dlaczego przejrzysty system wynagrodzeń jest tak istotny dla poczucia bezpieczeństwa i efektywności Twojego personelu?

GRATYFIKACJA FINANSOWA I POZAFINANSOWA PRACOWNIKÓW ‒ Powszechnie uważa się, że głównym motywatorem, którym kierują się pracownicy podejmując decyzje zawodowe, są pieniądze. Czy tak jest na pewno? Jakie inne formy wynagradzania ma do dyspozycji pracodawca? Jakimi zasadami powinien się kierować, opracowując system płac i gratyfikacji pozafinansowej?

Gdy mówimy o sposobach wynagradzania pracowników, to oczywiście na pierwszy plan wysuwa się gratyfikacja finansowa. Dobra pensja, a także różnego typu premie czy prowizje od wykonanych zabiegów bezsprzecznie mają ogromne znaczenie dla poczucia satysfakcji i efektywnego wykonywania obowiązków służbowych. Musimy jednak pamiętać, że pieniądze to nie wszystko. Równie istotna jest gratyfikacja pozafinansowa, która może być realizowana na rozmaite sposoby.

 

Właściwy wybór wynagrodzenia za pracę jest kluczem do efektywności, nie pozwól więc, by ten szczegół umknął Twojej uwadze.

 

Analiza

Dobrze opracowany system wynagrodzeń w przedsiębiorstwie jest ważnym elementem nie tylko podczas zatrudniania nowego pracownika, ale również wpływa na zatrzymanie najwybitniejszych specjalistów w firmie. Łatwo się zatem domyślić, iż nie powinno się kopiować systemów wynagrodzeń bez uprzedniej szczegółowej analizy danego przedsiębiorstwa.

Preferencje pracownika

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, które wartości (materialne czy niematerialne) są najistotniejsze dla naszych pracowników. Ocena tych wartości i ich skuteczności jest subiektywna i zależy od sytuacji życiowej oraz preferencji każdej osoby. Dlatego bardzo ważne jest, aby skrupulatnie przeprowadzić rekrutację. Jeśli pójdziemy drogą na skróty, ograniczając cały proces, nie poznamy preferencji pracownika. A wiedza ta jest niezwykle cenna. Pomaga między innymi dobrać skuteczną formę motywacji dla przyszłego pracownika – uwzględniając działania zarówno o charakterze materialnym, jak i pozafinansowym. Niektóre firmy decydują się dać swoim pracownikom wachlarz możliwości i swobodę w zakresie wyboru dodatkowych świadczeń pozafinansowych. To odważny krok. Jednak nie to jest najważniejsze. Klucz stanowi poznanie wymagań i potrzeb pracowników i zapewnienie im zadowalających warunków.

 

Jak stworzyć dobry system płacowy?

Podstawową zasadą w opracowaniu systemu wynagrodzeń jest przejrzysty podział na część finansową i pozafinansową. Nie ma nic gorszego, niż nieznajomość lub nierozumienie przez pracownika naszego systemu. Rodzi to niepotrzebny niepokój o faktyczną kwotę miesięcznej pensji. Niejasne łączenie obu tych składników jest pierwszym krokiem do demotywacji zatrudnionych. Oferując mglisty i niezrozumiały system, osiągniesz odwrotny cel. Wiele osób wymienia zagmatwany system premiowy jako jedną z istotnych wad pracy w danej firmie. Pracownik powinien wiedzieć, jakie wyniki musi osiągnąć i na jakich obszarach skupić swoje wysiłki, by móc w pełni oddać się wyznaczonym zadaniom.

Beata Adamczyk

Ekspert od budowania zyskownego biznesu beauty, międzynarodowy konsultant rynku spa & beauty. Od 25 lat edukuje i konsultuje przedsiębiorców w branży kosmetycznej. Wspiera, motywuje i dodaje skrzydeł klientom. Efektem jej pracy jest wzrost rentowności biznesu poprzez pracę nad aspektami finansowymi, marketingowymi i strukturalnymi. Jej rolą jest spójne podejście do wszystkich najważniejszych aspektów biznesu, pozwalających na wyzwolenie pełni potencjału zyskowności. www.beataadamczyk.pl