Koszyk

Retinol – jedna substancja – wiele możliwości

| Autor: Agata Czałbowska

Retinol jest substancją stosowaną w kosmetykach od wielu lat. Ze względu na szerokie spektrum działania i wysoką skuteczność jest wykorzystywany do niwelowania różnych niedoskonałości skóry.

Retinol to doskonały składnik kosmetyków do skór dojrzałych, z oznakami starzenia, utratą jędrności. Takie właściwości wynikają z wielokierunkowego działania tej substancji. Retinol jest silnym antyoksydantem, hamuje działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia skóry. Stymuluje odnowę komórkową, przyspieszając podziały komórkowe. Zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, hamuje metaloproteinazy odpowiedzialne za ich degradację. Dzięki temu skóra staje się jędrna i bardziej napięta.

Retinol znajduje również zastosowanie w pielęgnacji cer problematycznych. W trądziku pospolitym oraz w trądziku osób dorosłych (acne tarda) przyczynia się do zmniejszenia produkcji sebum, zwężenia ujść gruczołów łojowych, a także złuszcza naskórek, dzięki czemu ogranicza powstawanie zaskórników. Wyraźnie wpływa na ograniczenie powstawania zmian zapalnych. Jest również niezwykle skuteczny w pielęgnacji schorzeń związanych z nieprawidłowym rogowaceniem, takich jak łuszczyca, rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych.

Ze względu na właściwości złuszczające, rozjaśniające i hamujące powstawanie przebarwień, może być stosowany do skór z przebarwieniami takimi jak melasma, plamy soczewicowate, czy przebarwienia pozapalne.

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania retinolu zależy od jego stężenia – musi być ono dobrane do problemu oraz stanu skóry. Należy również wprowadzać kolejne, wyższe stężenia stopniowo, po wcześniejszym przyzwyczajeniu skóry do tej wysoce aktywnej substancji, a także pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z filtrem.

Agata Czałbowska

chemiczka, założycielka, CEO oraz Product Manager polskiej marki kosmetyków profesjonalnych do pielęgnacji skór problematycznych Nanili Professional. Ukończyła wydział Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej na specjalizacji Lekka Synteza Organiczna – leki i kosmetyki. W pierwszych latach pracy zawodowej związana z branżą farmaceutyczną, a następnie z branżą kosmetyczną. Ukończyła szkolenia z zakresu prawa kosmetycznego, GMP i kosmetologii, a także Zarządzania Projektami i monitorowania badań klinicznych.