Koszyk

Rzeźbiąc ciało

| Autor: Agnieszka Rosińska

Z tego artykuł dowiesz się:

• Czym różnią się techniki masażu w zależności od celu terapeutycznego?

• Jakich efektów dla skóry i niżej położonych tkanek możemy spodziewać się po masażu manualnym?

• Jakie są wskazania i przeciwwskazania w przypadku poszczególnych technik?

Spis treści

Manualne modelowanie sylwetki | Moda na zabiegi manualne wciąż trwa. Coraz szersze grono klientów wybiera nieinwazyjne, bezaparaturowe techniki pracy z ciałem z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę przeciwwskazań, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów. Przywracanie pożądanej sylwetki ciała czy zachowanie witalności skóry jest zależne od wielu czynników. Agnieszka Rosińska podpowiada, na co zwrócić uwagę. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jakiego rodzaju problem chcemy niwelować? Począwszy od zmian w obrębie skóry, jak np. rozstępy, czy w tkankach leżących poniżej, np. cellulit, obrzęk limfatyczny, zwiotczenie mięśni na skutek bezruchu, masaż będzie oparty na różnorodnych technikach. Praca rękami fizjoterapeuty/masażysty stanowi jedną z metod, która jest wykorzystywana w celu modelowania ciała.

„Siłowe” wysmuklanie

Masaż manualny, którego celem jest „wyszczuplenie”, będzie zawierał techniki energetyczne. Korzystamy z metod masażu klasycznego. Są to głównie głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie. Mocne, czasem szybkie ruchy mają za zadanie wpłynąć na tkankę skórną, podskórną, w tym tłuszczową, powięziową i mięśniową. Celem jest „rozbijanie” niechcianej tkanki tłuszczowej. Efekt to wysmuklenie, uelastycznienie skóry i tkanek poniżej, a nie pozbycie się nadwagi, na co warto uczulać naszych pacjentów i klientów, którzy miewają nierealne wyobrażenia. Należy pamiętać, że w  programie odchudzania jest on tylko jednym z elementów, ponieważ istotna jest również odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna. Podobnie można pracować nad niwelowaniem cellulitu. Ruchy zawsze wykonujemy w stronę do serca, czyli od dalszych części ciała do bliższych. Widoczne korzyści tego rodzaju masażu klient zauważy po 3-4 tygodniach (masaż 2-3 razy w tygodniu). Masaż izometryczny z kolei pozwoli na przywracanie utraconej jędrności mięśni i skóry. Ma on trzy fazy. Przygotowanie (techniki głaskania, ugniatania) okolicy ciała do części głównej, w której wykonuje się skurcz danej grupy mięśni, ok. 15-30 sekund (techniki ugniatania, rozcierania i oklepywania) i rozkurcz (techniki głaskania), a na koniec wraca się do technik z przygotowania. Dobry rezultat uzyskuje się po około 10 zabiegach wykonywanych co drugi dzień. Podstawowe przeciwwskazania do tych masaży to: stwardnienie rozsiane, nadciśnienie tętnicze, żylaki, ostra niewydolność krążeniowa, infekcje (z gorączką), ciąża, zmiany na skórze (choroby dermatologiczne), nowotwory, epilepsja. Jedną z najprzyjemniejszych technik formowania ciała jest masaż twarzy i głowy. Mimo iż posługuje się on technikami o zmiennym nacisku z masażu klasycznego, takimi jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, to efekt jest widoczny od razu po zabiegu. Celem jest uelastycznienie skóry, „podniesienie” jej, rozluźnienie powięzi oraz mięśni. Podstawowe przeciwwskazania do tych masaży to: zmiany na skórze twarzy, gorączka, podawanie wypełniaczy, botoksu, nici poniżej dwóch tygodni, choroby nowotworowe.

 

Drenowanie manualne

Jest to rodzaj drenażu limfatycznego stosowany wówczas, gdy nadmiar limfy gromadzi się w przestrzeniach międzytkankowych. Występuje głównie pomiędzy skórą a powięzią. Techniki drenażu będą niwelować obrzęki, które pojawiają się najczęściej na kończynach dolnych bądź innych częściach ciała. Technika i metodyka tego zabiegu ma bardzo istotne znaczenie dla osiągnięcia celu. „Zbierana” z obwodowych części ciała limfa musi trafić do węzłów chłonnych rozmieszczonych w konkretnych miejscach. Wykonywane ruchy są koliste, wolne, bez mocnego nacisku, z odpowiednią częstotliwością. Efekt widoczny jest od razu po pierwszym zabiegu. Jednak, aby wymodelować ciało, należy znaleźć przyczynę powstawania obrzęków. Jednym z nowszych odkryć jest tzw. obrzęk lipidemiczny. Jest to bolesna otyłość wraz z obrzękiem tłuszczowym. Ta przewlekła choroba polega na zaleganiu limfy w tkance tłuszczowej. Występuje w niej nagromadzenie komórek tłuszczowych wokół bioder i pośladków, tzw. bryczesy. W tej sytuacji również wykonujemy drenaże limfatyczne oraz dodatkowo kompresoterapię specjalnymi bandażami, pończochami. Podstawowe przeciwwskazania do drenażu to: zaburzenia działania układu krążenia, zakrzepica, choroby serca, rozrusznik serca, zapalenie naczyń i węzłów chłonnych, gorączka, choroba nowotworowa.

 

Wszystkie rodzaje masażu/drenażu będą wpływać korzystnie na skórę, poprawiając jej trofikę, zwiększając ilość kolagenu. Poprawia się przepływ limfy, praca całego układu krążenia. Dzięki temu modelowaniu ulegają mięśnie, zmniejsza się niekorzystny wygląd tkanki tłuszczowej. A dodatkowo samopoczucie naszych klientów będzie na wyższym poziomie zadowolenia, kiedy osiągną zamierzony cel. Bibliografia: 1. Limfologia, O. Gültig, A. Miller, H. Zöltzer, redakcja wydania polskiego: Janusz Doś, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017, 2. Lymphedema, H. Pritschow, C. Schuchhardt, VVA GmbH, Baden-Baden 2010.

Agnieszka Rosińska

Magister fizjoterapii, od 20 lat pracuje z pacjentami z dziedziny medycyny estetycznej, stomatologicznej i ortopedycznej. Właścicielka gabinetu Kinesis Rosińska.