Koszyk

Rzeźbiąc dłońmi

| Autor: Monika Szatkowska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega kompleksowa terapia wg. filozofii body-healthy-aging?

• Dlaczego zabiegi manualne są optymalną formą dbania o ciało u  klientów 60plus?

• Na co warto zwrócić uwagę komponując autorskie rytuały zabiegowe oparte na naturalnych składnikach i technikach manualnych?

• Co powinien obejmować holistyczny body-beauty-plan

Manualne metody pracy z ciałem | Body healthy ageing to filozofia dbania o ciało oparta na terapii manualnej. Stawia na pracę dłońmi, zabiegi na bazie substancji organicznych, empatię i edukację klientów w zakresie zdrowego stylu życia. Kosmetyczka staje się terapeutą skóry, prowadzi holistyczny cykl rytuałów, który jest bezinwazyjny, nastawiony na długoterminową kurację.

Korzystając ze swojej wiedzy z zakresu szeroko pojętej pielęgnacji i estetyki, mikroodżywiania, fizjoterapii i dietetyki, pracujący w zgodzie z filozofią healthy-aging profesjonalista motywuje klientów do działań prozdrowotnych: wzbogacania diety, regularnego wysiłku fizycznego i aktywizacji.

Moc dotyku

Kojący dotyk kosmetyczki działa na klientkę w sposób terapeutyczny. Pobudzenie receptorów dotyku znajdujących się w skórze właściwej powoduje stymulację centralnego układu nerwowego i wydzielenie endorfin. Endorfiny są odpowiedzialne za odczucie dobrego samopoczucia, działają przeciwbólowo, pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Dzięki głębokiemu masażowi obniża się poziom hormonu stresu – kortyzolu, a zwiększa się poziom wewnętrznego antydepresantu – serotoniny. Następuje spadek aktywności w regionie podwzgórza, które reguluje tzw. reakcję walki. To sprawia, że lepiej zaczyna funkcjonować system odpornościowy, którego działanie jest hamowane przez hormon stresu, oraz stabilizuje się rytm dobowy snu i czuwania. Dotyk obniża ciśnienie, redukuje poziom stresu i napięcia, pozwala lepiej spać i utrzymać siły obronne organizmu w lepszej formie.

Zindywidualizowana usługa

Masaż ciała jest niezwykle relaksującym doświadczeniem. W wieku dojrzałym polecany jest zwłaszcza masaż hawajski Lomi Lomi Nui, poprawiający stan fizyczny i psychiczny organizmu. Podczas ceremonii Lomi Lomi Nui stosujemy olej, działanie odprężające potęgowane jest przez odpowiedni dobór muzyki i intensywności dotyku. Masaż poprawia krążenie krwi, odblokowuje napięcia w ciele, stabilizuje układ nerwowy. Pamiętajmy, że masując seniora, należy najpierw dokładnie przeanalizować, jaką formę zabiegową wybrać. Z uwagi na spadającą z wiekiem wydolność układu oddechowego i układu krążenia zaleca się systematyczną pracę na małych powierzchniach ciała, tak by uciskaniem nie zwiększyć zapotrzebowania organizmu na tlen. Techniki masażu muszą być dobrane do aktywności seniora i do spodziewanych rezultatów. Masaże średnio- i długobodźcowe polecane są np. pacjentom oczekującym stymulacji krążenia, a intensywne masaże, w których można nawet zastosować dodatkowe bodźce wibracyjne, zaleca się pacjentom mało mobilnym lub w wieku podeszłym.

Zabiegi organiczne

Tworząc rytuał pielęgnacyjny czerpmy z sił natury. Do pilingu ciała użyjmy granulek ściernych połączonych z zimnotłoczonym, nierafinowanym olejem. Ścierać martwe komórki naskórka możemy za pomocą: naturalnej soli, piasku nadmorskiego, cukru trzcinowego, ziaren czarnuszki siewnej, skały wulkanicznej. Idealną formą pilingu jest własnoręczne rozdrobnienie ziaren w młynku elektrycznym. W ten sposób mamy kontrolę nad stopniem rozmielenia substancji, dodatkowo jest ona w 100 proc. naturalna, a zapach surowca niesamowicie aromatyczny. Najczęściej do pilingu stosujemy ziarna kawy, ale możemy dowolnie eksperymentować z twardymi i suchymi produktami, np. z kaszą gryczaną czy ryżem.

Z terapii manualnych w duchu healthy-aging bardzo chętnie korzystają osoby dojrzałe, sceptycznie nastawione do aparatury lub niekwalifikujące się do zabiegów z wykorzystaniem urządzeń, a także klienci zorientowani na bliski naturze styl życia.

Rytuały pielęgnacyjne

Po pilingu przechodzimy do dalszej części zabiegu – terapii manualnej. Możemy wykonać masaż za pomocą rozgrzanej świecy lub podgrzanej w łaźni wodnej mieszanki maseł, olejów i wosków. W przypadku zabiegu modelującego sylwetkę możemy zastosować akcesoria: antycellulitową bańkę chińską, mechaniczne masażery, gorące/zimne kamienie, muszle, kijki bambusowe, kule. Zabieg kończymy nałożeniem maski okluzyjnej. Za pomocą szerokiego pędzla lub szpatuły zaaplikujmy cienką warstwą podgrzany preparat, następnie owińmy ciało folią i przykryjmy klienta kocem. Alternatywą jest zastosowanie kapsuły spa z funkcją terapii LED, pary wodnej lub podgrzania. Maseczka na ciało powinna być w 100 proc. naturalna, dobrana indywidualnie do potrzeb skóry. Warto zastosować czystą spirulinę połączoną z hydrolatem neutralizującym jej zapach – będzie miała działanie antyoksydacyjne, łagodzące i detoksykujące. Zamiennie możemy użyć alg mikronizowanych bogatych w jod, witaminy z grupy B, chlorofilów, kwasu alginowego i laminaryny. Silnie odżywiają, oczyszczają i regenerują skórę. W przypadku problemów z łojotokiem lub nadmierną potliwością zalecane są maski ściągające na bazie kaolinu i różnego rodzaju glinek. Na koniec zabiegu zastosujmy preparat, który będzie miał za zadanie odtworzenie płaszcza wodno-lipidowego skóry. W wieku dojrzałym często dochodzi do zaburzeń wytwarzania sebum, skóra ma tendencje do odwodnienia i suchości. Dlatego krem na zakończenie zabiegu powinien być bogaty w składniki NMF (mocznik, aminokwasy, kwas PGA i mleczany) oraz lipidy (ceramidy, sterole, cholesterol).

Body beauty plan

Holistyczna pielęgnacja w duchu healthy-aging musi obejmować także działania ukierunkowane na dbanie o dobrą kondycję i samopoczucie klienta. Poza pielęgnacją gabinetową równie ważna jest prozdrowotna edukacja pacjenta. Powinna ona obejmować:

– dietę i mikroodżywianie Zaleca się wzbogacenie diety o produkty lekkostrawne, nieprzetworzone, z ekologicznych upraw, bogate w składniki odżywcze. W razie potrzeby stosować dodatkową suplementację – m.in. witaminą D;

– wysiłek fizyczny Wysiłek fizyczny odmładza, ale powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości. Z badań wynika, że najchętniej wybieranymi formami aktywności, przynoszącymi najwięcej satysfakcji, są: spacer, gimnastyka, taniec i pływanie;

– badania profilaktyczne Zachęcajmy naszych klientów do regularnych badań profilaktycznych i w razie problemów – wizyt u lekarzy specjalistów;

– działania antystresowe Pokazujmy klientom, jak się relaksować – zachęcajmy do słuchania relaksującej muzyki, czytania książek i angażowania się w inicjatywy społeczne;

– kontakt z ludźmi Wizyta w salonie kosmetycznym to dla wielu dojrzałych osób jedna z nielicznych okazji do kontaktu z drugim człowiekiem. Rozmawiajmy z klientem podczas zabiegu, zachęcajmy go również do integrowania się ze społecznością lokalną, podróżowania, uczestnictwa w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych.

Monika Szatkowska

Kosmetolog, blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów, współwłaścicielka salonu „Lucyna” w Zamościu.
www.otwartysalon.pl