Koszyk

Szyja i dekolt

| Autor: Joanna Harasimiuk

Spis treści:

Skóra szyi i dekoltu to obszar szczególnie narażony na odwodnienie i przedwczesne oznaki starzenia. Jest to skutek ciągłej ekspozycji na czynniki zewnętrzne wywołujące stres środowiskowy oraz mechaniczny, a także specyficznej budowy anatomicznej. Ze zjawiskiem tym można jednak skutecznie walczyć stosując kombinację niechirurgicznych metod odmładzania oraz manualnych technik masażu w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie produktami dedykowanymi na tę wymagającą okolicę.

Bez względu na to, jak zdrowo i młodo wygląda skóra twarzy, szyja i dekolt mogą opowiadać zupełnie inną historię. Skóra tych obszarów jest cieńsza niż na twarzy, co sprawia, że okazuje się szczególnie podatna na uszkodzenia posłoneczne i przedwczesne oznaki starzenia się. Z wiekiem traci również swoją siłę i elastyczność, ponieważ mięśnie szyi stopniowo słabną. Coraz częściej obserwuje się również zjawisko „tech neck” – efekt współczesnego stylu życia, który powoduje pogłębianie się zmarszczek. Zaniedbywanie szyi i dekoltu poprzez brak odpowiedniej pielęgnacji gabinetowej i domowej dodatkowo pogarsza stan skóry w tych obszarach.

prenumerata

Co się dzieje wewnątrz skóry?

Starzenie się skóry szyi jest wieloaspektowym procesem wynikającym zarówno z czynników wewnętrznych (genetycznych), jak i zewnętrznych (ekspozom). Wielu klientów często naraża szyję na działanie promieni słonecznych, bez ochrony przeciwsłonecznej. To skumulowane fotostarzenie się skóry, w połączeniu z efektami wewnętrznego starzenia i ciągłymi ruchami szyi, powoduje objawy przedwczesnego starzenia się, takie jak przebarwienia, utrata elastyczności oraz poziome i pionowe linie. Proces ten polega na rozpadzie kolagenu i elastyny – głównych składników strukturalnych macierzy zewnątrzkomórkowej, oraz zmniejszeniu jej wytrzymałości wraz z wiekiem. Skóra właściwa jest stale narażona na różnego rodzaju stres: rozciąganie, ucisk, napięcie i grawitację. Przez pewien czas jest w stanie wytrzymać te mechaniczne stresory dzięki adaptacji fibroblastów do kontrowania wpływu wywieranych sił. Reaguje wówczas, pobudzając proces odnowy skóry. Jednak wraz z wiekiem fibroblasty przestają właściwie reagować na zewnętrzny stres mechaniczny, przez co nie aktywują tych procesów.

Skóra dekoltu jest podatna na uszkodzenia pochodzące z tych samych źródeł: często ulega niekorzystnemu działaniu promieniowania UV, niezabezpieczona przez filtry przeciwsłoneczne lub inne produkty do pielęgnacji. Z tego powodu zmarszczki i przebarwienia zwykle pojawiają się w tym obszarze przedwcześnie.

Skóra szyi zbudowana jest ze stosunkowo cienkiego naskórka i skóry właściwej, które podlegają dynamicznym ruchom i prawie ciągłemu napięciu. Powierzchowny mięsień szeroki szyi to najbardziej istotny mięsień odpowiedzialny za wykonywanie tych ruchów. Rozciągający się od klatki piersiowej i ramion w górę szyi i przylegający do skóry wokół ust oraz dolnej szczęki, pomaga w otwieraniu ust i wspomaga ruchy twarzy związane z mimiką. Wadą tej dynamicznej mimiki są ciągłe skurcze tego mięśnia. Dodatkowo, na skutek powtarzalnych ruchów skręcania, podnoszenia i opuszczania głowy, dochodzi do obciążenia skóry szyi, w wyniku którego zmniejsza się jej elastyczność. Zjawisko to określa się terminem „tech neck” (szyja technologiczna), w celu opisania dolegliwości bólowych szyi i uszkodzeń skóry w jej obrębie spowodowanych zbyt częstym i długim patrzeniem w ekrany smartfonów, tabletów lub innych urządzeń elektronicznych. W efekcie tego ciągłego napięcia, rozciągania i ucisku fizycznego,
w połączeniu z ekspozycją na niebieskie światło widzialne, obserwuje się powstawanie i pogłębianie pionowych oraz poziomych zmarszczek na szyi i dekolcie.

Do zabiegów skóry szyi i dekoltu należy podejść wielokierunkowo, skupiając się na poprawie jędrności, elastyczności i nawilżenia, niwelowaniu przebarwień oraz zabezpieczeniu skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Skuteczna pielęgnacja okolic szyi

Nawet najbardziej rygorystyczne schematy pielęgnacji skóry zazwyczaj pomijają szyję i dekolt, a klienci często zaniedbują zalecenie stosowania kremu z SPF i innych produktów, przeznaczonych na tę silnie eksploatowaną i poddaną mechanicznym uszkodzeniom okolicę. Dzieje się tak również w gabinecie zabiegowym, gdyż istnieje niewiele profesjonalnych produktów przeznaczonych do stosowania na skórę szyi i dekoltu, co zmusza specjalistów do korzystania w tym obszarze z preparatów do
pielęgnacji twarzy.

Do zabiegów skóry szyi i dekoltu należy podejść wielokierunkowo, skupiając się na poprawie jędrności, elastyczności i nawilżenia, niwelowaniu przebarwień oraz zabezpieczeniu skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Skuteczne metody niechirurgiczne obejmują zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych, mikronakłuwania czy intensywnego światła pulsacyjnego (IPL).

W celu uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest zastosowanie kombinacji tych zabiegów. Podczas wykonywania procedur w tej okolicy warto sięgać również po terapie manualne, aplikując techniki masażu powięzi, szyi i karku lub masażu kamieniem Gua Sha – które działają na poprawę kolorytu i jędrności – a także po preparaty regenerujące i odnawiające w celu wygładzenia skóry. Produkty profesjonalne przeznaczone na okolicę szyi i dekoltu mogą zawierać składniki aktywne, takie jak kwas mlekowy, ekstrakty z jabłka czy kwas hialuronowy.

Skutecznym sposobem na zmniejszanie widoczności linii i zmarszczek jest również stosowanie produktów zawierających peptydy. Badania kliniczne wykazały, że Palmitoyl Tripetide-42 pobudza produkcję kolagenu I i IV, niwelując drobne linie, zmarszczki i poprawiając jędrność skóry. Innym składnikiem aktywnym może być ekstrakt z rambutanu, zawierający korilaginę – pochodną fenolową o działaniu przeciwutleniającym, który stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Ekstrakt z nasion żyta bogaty jest w arabinoksylany, które nadają komórkom roślinnym odporność mechaniczną, pomagają przywrócić sprężystość i koloryt. Biorąc pod uwagę to, że skóra szyi ma tendencję do utraty większej ilości wody niż twarz, ważne jest, aby zachować odpowiedni poziom nawilżenia tego delikatnego obszaru. Roślinny polisacharyd z róży jerychońskiej to silny składnik rewitalizujący o dużej zdolności zatrzymywania wody, który znacznie poprawia nawilżenie skóry i zmniejsza TEWL. Antyoksydanty – takie jak witaminy, polifenole i niektóre aminokwasy – również mogą odgrywać ważną rolę w neutralizowaniu wolnych rodników, chroniąc szyję przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom i pozytywnie wpłynąć na osiągane rezultaty terapeutyczne przeciw szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Na przykład ekstrakt z nasion czarnej fasoli afrykańskiej, złożony z niezbędnych aminokwasów, neutralizuje wolne rodniki, a także wspomaga skórę szyi i dekoltu w walce ze stresem oksydacyjnym.

Pielęgnacja domowa

W pielęgnacji domowej należy skupić się na prewencji, biorąc pod rozwagę preparaty fotoochronne, antipollution, jak również skoncentrowane produkty typu serum o działaniu nawilżającym, ujędrniającym i wygładzającym. W tych warunkach sprawdzą się preparaty w formie roll-on, które dodatkowo pozwolą na masaż okolicy skóry szyi i dekoltu w trakcie aplikacji. Niektórzy klienci próbują alternatywnych metod, takich jak joga twarzy, ale same ćwiczenia zazwyczaj nie wystarczają do niwelowania złożonych biologicznych i fizycznych mechanizmów związanych z przedwczesnym starzeniem się skóry okolicy szyi. Dlatego kompleksowe podejście łączące technologie składników aktywnych z technikami manualnymi przyniesie optymalne i długofalowe rezultaty w kondycjonowaniu skóry tej okolicy.

Joanna Harasimiuk

Kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi liczne szkolenia, warsztaty i webinary. Wykładowca i uczestnik konferencji z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Autor artykułów w prasie branżowej. Manager Działu Szkoleń Dermalogica Polska. www.dermalogica.pl