Koszyk

Węglowodany w kosmetyce – klucz do zrozumienia pielęgnacji skóry

| Autor: Mgr Beata Anaya Diaz

Spis treści:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest struktura chemiczna węglowodanów
  • jakie jest zastosowanie cukrów w kosmetyce
  • jakie są najpopularniejsze węglowodany

Cukry w kosmetyce mają długą historię i mówiąc o nich musimy brać pod uwagę co najmniej kilka dziesięcioleci. Już w latach 20. XX wieku węglowodany, takie jak sacharoza i glukoza były wykorzystywane w produktach kosmetycznych jako substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Kolejne badania spowodowały, że w latach 50. i 60. XX wieku zaczęto używać również glikolipidy i glikoproteiny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (lipidy i białka), a także polisacharydy np. chitozan, który miał właściwości zmiękczające i utrzymujące wilgoć.
Wykorzystywanie tych substancji w produktach kosmetycznych miało przełomowe znaczenie.
Obecnie węglowodany są powszechnie stosowane, a ich używanie stało się jeszcze bardziej zróżnicowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb i celów.

Struktura chemiczna węglowodanów

Węglowodany są związkami organicznymi, które składają się z atomów węgla (C), wodoru (H) oraz tlenu (O) w proporcji 1:2:1, przyjmując ugólny wzór sumaryczny CnH2nOn.
W zależności od liczby i układu reszt cukrowych w cząsteczce, węglowodany dzieli się na kilka klas takich jak monosacharydy, disacharydy, oligosacharydy i polisacharydy.

Monosacharydy, takie jak fruktoza i glukoza są najprostszymi węglowodanami i nie ulegają dalszemu rozkładowi.
Disacharydy, takie jak laktoza i sacharoza składają się z dwóch połączonych monosacharydów.
Oligosacharydy i polisacharydy składają się z większej liczby połączonych monosacharydów i są bardziej złożone strukturalnie.

Węglowodany mogą występować w różnych formach izomerycznych. To znaczy, że mają taką samą formułę sumaryczną, ale różną budowę przestrzenną.
Różnice w budowie wpływają na ich właściwości chemiczne i biologiczne.
W zależności od budowy mogą decydować o smaku produktu, reaktywności, trawieniu i rozpuszczalności.

 

Stosowanie cukrów w kosmetyce

Badania naukowe na temat węglowodanów w kosmetyce skupiają się głównie na zrozumieniu jaki mają wpływ na kondycję skóry oraz na ile są skuteczne.
Obecnie wykorzystuje się bardzo dużo cukrów i z powodzeniem wprowadza się je do kosmetyków.

 

Najpopularniejsze węglowodany

Jednymi z najpopularniejszych węglowodanówch wykorzystywanych w kosmetykach są:

– Kwas hialuronowy, 

który jest popularnym składnikiem kosmetyków. Jest bezpieczny i może być stosowany na skórze każdego typu. Główne jego działanie jest nawilżające, ale z powodzeniem używany jest u osób z problemami trądzikowymi, ponieważ pomaga w zmniejszeniu stanów zapalnych oraz minimalizuje zaczerwienienie.

 

– Ksylitol, 

który inaczej nazywany jest cukrem brzozowym. Jest monosacharydem nierzadko wykorzystywanym jako substytut cukru w żywności; jednak mało osób wie, że ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. W kosmetykach często wykorzystywany jest jako składnik zapobiegający powstawaniu próchnicy i bakteryjnym infekcjom skóry, a także stosowany jako naturalny składnik nawilżający pomagający w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

 

– Sacharoza (w tym np. cukier trzcinowy),

 jest disacharydem, który może być wykorzystywany w kosmetykach jako naturalny środek złuszczający. Sacharoza ma właściwości oczyszczające. Pomaga usunąć martwe komórki skóry, toteż  można ją znaleźć w mechanicznych peelingach cukrowych. W kosmetykach dodatkowo znajduje zastosowanie jako naturalny składnik nawilżający poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

 

– Skrobia,

która jest polisacharydem stosowana przede wszystkim w kosmetykach jako zagęszczacz i emulgator, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej konsystencji produktów kosmetycznych. Dodatkowo znajduje zastosowanie np. w suchych szamponach (skrobia kukurydziana). Pomaga wchłaniać nadmiar sebum i redukować nieprzyjemny zapach. W pudrach wykorzystuje się skrobię kukurydzianą lub ryżową, w celu wiązania wody oraz jako składnik matujący. W kremach do pielęgnacji skóry najczęściej stosuje się ją jako składnik zmiękczający, wiążący wodę i stabilizujący kosmetyk, a w dezodorantach jej głównym działaniem jest wchłanianie wilgoci i pozostawienie skóry suchej.

Węglowodany są podstawowymi składnikami życia i mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Dalsze badania mogą pomóc w wykorzystaniu ich pełnego potencjału i opracowaniu nowych zastosowań, które mogą przyczynić się do rozwoju bardziej zrównoważonych i skutecznych rezultatów. Wykorzystywane są nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle biomateriałów; produkcji biopaliw, które w przyszłości mogą pomóc w ograniczeniu emusji gazów cieplarnianych i zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych; rozwoju leków; a także w przemyśle spożywczym jako składniki, które mogą być zdrową i zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnych cukrów.

Podsumowując, węglowodany są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu ze względu na różnorodne właściwości. Wykorzystywanie ich w kosmetyce jest szeroko praktykowane i stanowi ważny aspekt w produkcji skutecznych kosmetyków pielęgnacyjnych oferując wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Mgr Beata Anaya Diaz

Kosmetolog. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od ponad dziesięciu lat aktywnie pracuje w branży beauty. Na co dzień pracuje stacjonarnie w gabinecie, prowadzi szkolenia, warsztaty i kursy.