Koszyk
Immunologia włosa (cz. 2)

Immunologia włosa (cz. 2)

| Autor: Weronika Patrycja Słupek

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jakie zabiegi trychologiczne zaleca się w schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym?

•  Czy różni się przebieg terapii właściwej od protokołów zabiegowych terapii wspomoagającej?

•  Dlaczego zalecane są szczególnie zabiegi bezinwazyjne lub o niskiej inwazyjnośći?

 

Spis treści

Zabiegi trychologiczne w chorobach z autoagresji – W poprzedniej części Weronika P. Słupek przedstawiła najczęstsze choroby autoimmunologiczne, z jakimi spotyka się w swojej praktyce trycholog. W poniższym artykule pisze o tym, jakie profesjonalne zabiegi są zalecane w różnych schorzeniach oraz jak właściwie pielęgnować skórę głowy i włosy.

Trychologia oferuje duży wachlarz protokołów zabiegowych, które zalicza się do terapii właściwej oraz terapii wspomagającej proces leczenia. W przypadku chorób autoimmunologicznych należy rozważyć głównie zabiegi nieinwazyjne. Każdy inny rodzaj zabiegów powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Nieinwazyjne zabiegi trychologiczne

Wśród zabiegów nieinwazyjnych znajdują się między innymi:

– oczyszczanie wodno-wodorowe, które zapewnia oczyszczenie skóry głowy, utrzymanie higieny okołomieszkowej jak również pobudzenie mikrokrążenia,

– infuzję tlenową – zapewniającą dotlenienie, nawilżenie i rewitalizację skóry oraz włosów,

– terapie LLLT.

    

Właściwe przygotowanie skóry głowy

Nie można zapomnieć, że na stan skóry głowy i włosów wpływ mają również czynniki zewnętrzne, jak:

– nieprawidłowe mycie włosów,

– brak wykonywania trychologicznego oczyszczania skóry głowy,

– depozyt różnych substancji (niedokładne spłukanie produktów, stosowanie środków do stylizacji itp.).

To nam uzmysławia fakt, że jeśli na nieprzygotowaną skórę będziemy aplikować produkty, które mają poprawić stan skóry i włosów, to ich skuteczność będzie ograniczona.

Oczyszczanie skóry głowy

Aparat włosowo-łojowy wyróżnia się specyficznym środowiskiem mikroorganizmów, których niekontrolowany rozrost może powodować problemy, np. zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne. Dlatego regulacja tego obszaru jest jednym z podstawowych zadań trychologii.

Oczyszczenie skóry z nadmiernego depozytu i zalegającego naskórka, lub „rozluźnienie” jego struktury jest ważne, gdyż przygotowuje do dalszych etapów terapii i kuracji trychologicznych.

Oczyszczanie można wykonać za pomocą różnych form peelingów trychologicznych, jak i za pomocą oczyszczania wodno-wodorowego.

Infuzja tlenowa

Zabieg infuzji tlenowej, który podbił rynek kosmetologiczny, znalazł również szeroką rzeszę zwolenników w terapiach trychologicznych.

Jego największymi zaletami są nieinwazyjność oraz brak poważnych przeciwwskazań. Zabieg ten uwzględnia się w protokołach chorób autoimmunologicznych. Badania opublikowane na łamach „Dermatology Practical & Conceptual” potwierdzają wpływ infuzji tlenowej na skuteczność

terapii przeciw wypadaniu włosów oraz terapii przeciwtrądzikowych.W jednostkach chorobowych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry również stwierdzono przyspieszenie procesów gojenia w porównaniu do tradycyjnych terapii.

Przy użyciu infuzji tlenowej dostarczamy wyselekcjonowane składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i wzrostu włosów. Należy pamiętać, że już sam tlen skutecznie oddziałuje na skórę. Według przytoczonych wyżej badań podawanie preparatów stymulujących

wzrost włosów za pomocą infuzji tlenowej (czyli urządzeniem, które podaje tlen o stężeniu ok. 93-96%) daje lepsze efekty w porównaniu z manualną aplikacją.

Postępowanie w chorobach tarczycy

Konwencjonalne leczenie autoimmunologicznych chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa, polega standardowo na podawaniu leków, które ułatwiają funkcjonowanie, ale nie rozwiązują pierwotnej przyczyny problemu. Zadaniem trychologa, oprócz diagnostyki, jest układanie protokołów zabiegowych i pielęgnacyjnych, jak też strategiimających na celu poprawę funkcji tarczycy.


Warto dokładniej przyjrzeć się następującym obszarom:

• jelita – wsparcie ich funkcjonowania, wyciszanie stanów zapalnych, wsparcie mikrobioty;

• dieta – usunięcie pokarmów zapalnych, takich jak rafinowany cukier,przetworzona żywność, niezdrowe tłuszcze, oraz produktów wywołujących nieprawidłowe reakcje. Wprowadzenie pokarmów przeciwzapalnych, zdrowych tłuszczów i dobrej jakości białka, które jest podstawowym budulcem włosów;

• usunięcie toksyn – współczesny świat jest pełen toksyn, które powodują stany zapalne. Warto zminimalizować narażenie na toksyny;

• zidentyfikowanie infekcji w organizmie;

• złagodzenie stresu – zarządzanie poziomem stresu jest niezbędne dla prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego;

• regulacja rytmu dobowego.

Terapia LLLT

W terapii LLLT, czyli inaczej fototerapii laserowejemitowane światło lasera niskiej mocy dociera do mieszka włosowego, gdzie stymuluje wzrost włosów przez podwyższeniepoziomu energii komórkowej. Światło lasera powoduje również lepsze ukrwienie, co wpływa na zwiększenie ilości tlenu i substancji odżywczych docierających do mieszka włosowego.

Trychologia – Szerokie spojrzenie na problem

Specjalista zajmujący się diagnostyką, terapią i pielęgnacją skóry głowy i włosów powinien mieć szeroką wiedzę związana z cechami charakterystycznymi dla chorób autoimmunologicznych, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na stan skóry i włosów. W takich przypadkach niezbędna jest współpraca z lekarzami różnych specjalizacji. Tylko takie podejście, teraz dość często nazywane holistycznym/integracyjnym, przyniesie określone efekty.

Skóra i włosy nie są oddzielnym bytem,lecz częścią większej całości i to w jakim stanie jest nasz organizm będzie rzutować na stan skóry i włosów. Na koniec należy podkreślić, że nie wszystkie zabiegi trychologiczne mogą być wykonywane u każdej osoby. Analizujmy symptomy, przeprowadzajmy szczegółową diagnostykę, weryfikujmy przeciwwskazania. Jeśli będziemy się skupiać jedynie na stymulacji wzrostu włosów bez znalezieniapodstawowej przyczyny problemu, w pewnym momencie organizm i tak zrobi nam na przekór. Dlatego tak ważne jest, by na problem z nadmierną utratą włosów, złą kondycja włosów i złym stanem skóry popatrzeć znacznie szerzej. Prawidłowa współpraca trychologa z klientem rzadko kończy się na jednej wizycie. Często jest to praca rozłożona na kilka miesięcy.Takie podejście pozwala dokładnie analizować postępy.

Literatura dostępna u autora.

Fot.: archiwum autora

Weronika Patrycja Słupek

Autorka książek z zakresu trychologii, trycholog, socjolog, szkoleniowiec Akademii Well Concept, nauczyciel akademicki WSIiZ