Koszyk

Stay cool!

| Autor: Natalia Chybzińska

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jakie posiłki warto rekomendować w czasie upałów?

•  Czy jedzenie może chłodzić od wewnątrz?

•  Jakie produkty spożywcze mają pozytywny wpływ na mechanizmy termoregulacji?

•  Czym nawadniać organizm, oprócz płynów?

Spis treści

Dieta podczas upałów | W upalne dni wiele osób odczuwa zdecydowanie mniejszy apetyt. Rośnie  też nasze zapotrzebowanie na płyny, o czym nie wolno zapominać. Prawidłowe nawodnienie to   najważniejszy aspekt dietetyczny przy wysokich temperaturach, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na  odpowiedni poziom płynów, które wypijamy, ale też posiłki, które nawadniają, oraz takie które przyjemnie chłodzą. Latem warto wybierać dania, które wspomogą mechanizmy termoregulacji. Powinny być oczywiście zdrowe, wartościowe i odpowiednio zbilansowane. W tym czasie szczególnie należy zwrócić uwagę na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Choć sezon na grilla w pełni, dietetycy krytycznie wypowiadają się o najbardziej popularnych daniach. Wybierane najchętniej jest tłuste mięso, takie jak karkówka oraz wysoko przetworzone produkty, takie jak kiełbasa. A przecież na grill można wrzucić zarówno szaszłyki warzywne, chudy drób, jak i ryby, których niewielką porcję wystarczy uzupełnić dużą sałatką i jogurtowym dipem, by zapewnić sobie zdrowy posiłek. W gorące dni zdecydowanie należy unikać także dań typu fast food (m.in. ze względu na wysoką zawartość soli, niską wartość odżywczą i wysoką kaloryczność), a także słodyczy i napojów gazowanych.

Nawadnianie to podstawa

Wysoka temperatura na zewnątrz jest równoznaczna z większą potliwością naszego ciała. Nawet jeśli nie czujemy pragnienia, warto mieć pod ręka butelkę niegazowanej wody i systematycznie wypijać po kilka łyków. Nasze podstawowe zapotrzebowanie to 1,5-2 litry płynów dziennie, ale latem zdecydowanie ono wzrasta. Oprócz wody możemy pić również napary ziołowe, zieloną herbatę, czy soki owocowe dobrej jakości. Unikajmy zaś mocnej kawy i czarnej herbaty oraz gazowanych napojów o dużej zawartości cukru lub sztucznych słodzików, które nie dość że odwadniają to dodatkowo jeszcze zaburzają równowagę kwasowo-zasadową.


Na bazie warzyw z dodatkiem białka

Warzywa w wakacyjnych posiłkach mogą stanowić nawet 80% zawartości naszego talerza. Warto wykorzystać fakt, że latem te hodowane w Polsce są najsmaczniejsze i mają wtedy największą dawkę witamin i soli mineralnych. Warzywa o właściwościach alkalizujących mają pH na poziomie 7-10 i są to: ogórek, cukinia, pomidor, marchewka, kapusta, brokuł, jarmuż i seler. Aby posiłek był jednocześnie pełnowartościowy i sycący potrzebne jest w nim jeszcze białko, np. w postaci chudych gatunków mięs, dobrej jakości ryb, czy serów, a w wersji wegetariańskiej czy wegańskiej tofu lub tempehu.

Ochładzający nabiał

Fermentowane produkty mleczne jak: kefir, maślanka, zsiadłe mleko, czy jogurt są nie tylko źródłem białka
i świetnie gaszą pragnienie,
ale mają również właściwości ochładzające. Wybierajmy te o niskiej zawartości tłuszczu, bez dodatku cukru czy soli. Możemy je pić samodzielnie, jak również w formie koktajli ze zmiksowanymi owocami, pestkami i orzechami. W takiej formie stanowią zdrową i pełnowartościową przekąskę. W wersji wytrawnej, z warzywami i ulubionymi ziołami oraz np. dodatkiem gotowanych jajek czy krewetek stworzą smaczne i sycące danie na obiad lub kolację.

Owocowe orzeźwienie w czasie upałów

Sezonowe owoce, tak jak i warzywa latem są najsmaczniejsze i mają najwięcej wartości odżywczych. Do owoców z odczynem zasadowym zaliczamy: truskawki, morele, brzoskwinie, borówki, banany, winogrona, jabłka, gruszki, arbuzy, melony, mango i kiwi.
Warto też wspomnieć, że najbardziej zasadowym owocem jest cytryna, pomimo swojego kwaśnego smaku, dlatego dodawajmy jej sok do wody, a także zakwaszajmy nią chłodniki, surówki i sałatki.

 

Lody dla ochłody – tak, ale z dobrej jakości składników

Choć lody wybitnie kojarzą się z letnimi miesiącami to sklepowa oferta wciąż pozostawia „wiele do życzenia” pod względem składników, których używa się do ich masowej produkcji. Zazwyczaj pełno w nich cukru
i tłuszczu, często również konserwantów, dlatego polecam robić je samodzielnie w formie sorbetów
ze zmiksowanych owoców, dosłodzonych odrobiną miodu lub ksylitolu lub na bazie mleka roślinnego,
np. kokosowego i bananów, wzbogaconych np. ulubionymi bakaliami.

Dieta dla skóry

Odpowiedni poziom nawodnienia zapewnią nie tylko wypijane płyny (przede wszystkim woda) ale także zupy, oraz soczyste owoce i warzywa o niskiej zawartości cukru. Dzięki odpowiedniej diecie nie tylko łatwiej znosimy wysokie temperatury, znacznie lepiej reaguje też skóra i jej przydatki. Zbilansowana dieta, bogata w sezonowe warzywa i owoce, odpowiednie proporcje białka i węglowodanów, oraz optymalną dawkę płynów sprawi, że skóra będzie wyglądać promiennie, nie ulegnie nadmiernemu przesuszeniu, a jej odporność na czynniki zewnętrzne wzrośnie. Szczególnie latem, warto wrócić uwagę na warzywa i owoce o wysokiej zawartości beta karotenu, którego regularne spożycie zwiększa w pewnym stopniu mechanizmy obronne skóry i czyni ją bardziej odporną na szkodliwe działanie promieniowania UV. Oczywiście nie zwalnia nas to ze stosowania fotoprotekcji, ale z pewnością pomoże lepiej zadbać o samopoczucie i stan skóry.

Natalia Chybzińska

Specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food |Twórcą marki Kukuła Healthy Food jest Jakub Kukuła, trener personalny, specjalista ds. żywności i właściciel klubu fitness, który przez kilkanaście lat układał plany treningowe i dietetyczne dla swoich podopiecznych
w Niemczech oraz Polsce.

kukulahealthyfood.pl